Opieka i wychowanie psa

17.09.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Codziennie spacerujemy ze swoim psem, rzucamy mu piłkę, patyk, przeciągamy się sznurkiem a dla niego to wciąż za mało. My również wolelibyśmy jakoś urozmaicić czas zabaw z naszym pupilem. To dobry moment, żeby pomyśleć o jakimś sporcie, który można uprawiać z naszym pupilem.

Dog frisbee

Bardzo popularną dyscypliną jest dog frisbee nazwa tego sportu wiąże się z niezbędnym do jego uprawiania narzędziem. Frisbee to plastikowy dysk, o średnicy około 20 cm. Sport w skrócie polega na tym, że człowiek rzuca frisbee a pies ma za zadanie je złapać. Z pozoru jest to bardzo proste – może nawet wydawać się nudne, bo czym różni się frisbee od zwykłego aportowania? Główną różnicą jest to, że dysk nie może upaść na ziemię, poza tym wyróżnia się kilka dyscyplin. W jednej z nich pies aportuje dysk na specjalnie wyznaczonym polu, w kolejnej musimy wykonać dwa 20 metrowe rzuty, a pies jak najszybciej je złapać. Istnieje też dyscyplina, w której głównym zadaniem jest wykonanie najdłuższego rzutu frisbee, który pies musi oczywiście złapać. Najbardziej widowiskowy jest jednak Freestyle. Człowiek pokazuje różne techniki rzutów, a pies różne chwyty – do wykonania takiego pokazu można użyć nawet 10 dysków. Często występ jest połączony z muzyką, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej widowiskowy i zazwyczaj gromadzi rzesze widzów.

Flyball

Ciekawy i widowiskowy jest także flyball, nazywany często „psią sztafetą” – w przeciwieństwie do pozostałych jest to sport drużynowy, w zespole muszą być minimum cztery psy i czterech przewodników a maksymalnie sześć psów i sześcioro przewodników. Dopuszcza się też dodanie do drużyny nie więcej niż dwóch pomocników, którzy np. będą zbierać upadające piłki. Jest to dyscyplina, z której będą zadowoleni właściciele, którzy mają nieco mniej energii niż psy. Ich rola ogranicza się tylko do kontroli, główną rolę odgrywają tu psy. Ich zadaniem jest w jak najkrótszym czasie pokonać cztery przeszkody, następnie przycisnąć specjalny przycisk w skrzyni, dzięki któremu uwalniany jest mechanizm do wyrzucania piłek. Są to piłki do gry w tenisa lub squasha. Pies łapie piłkę i wraca do przewodnika po tym samym torze przeszkód, kiedy przekroczy metę, puszczany jest kolejny pies z drużyny. Wygrywa ta drużyna, która w najkrótszym czasie i z jak najmniejszą liczbą błędów pokona tor.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu