Opieka i wychowanie psa

17.09.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Opieka i wychowanie psa


Obedience

Z posłuszeństwem bezpośrednio wiąże się także kynologiczny sport obedience, który składa się z czterech stopni trudności. Zasady są proste - pies pokazuje, że potrafi wykonywać komendy. Poza ich znajomością musi się zmieścić w określonych ramach czasowych. Właściciel może używać krótkich komend słownych, bądź krótkich gestów. Niekiedy dozwolone jest łączenie komendy i gestu. Utrudnieniem jest to, że nie możemy nagrodzić psa za wykonanie ćwiczenia. Nie można więc wnieść na ring smakołyków czy zabawki, ponieważ prowadzi to do dyskwalifikacji. Czasem sędzia zezwala na pochwalenie psa, po wykonaniu ćwiczenia, ale ogranicza się to tylko do pogłaskania pupila. Każde ćwiczenie rozpoczyna się komendą „siad” po lewej stronie właściciela. Na zawodach istnieje podział na 4 klasy różniące się stopniem trudności.

Najniższa klasa „0” wiąże się z wykonaniem następujących ćwiczeń: waruj/siad/zostań (przez 1 min.), chodzenie przy nodze na smyczy, przywołanie, skok przez przeszkodę, zmiany pozycji np. z „waruj” na „siad”, oceniana jest także socjalizacja.

Klasa „1” dodaje do wyżej wymienionych ćwiczeń „waruj-zostań” (przez 2 min.), chodzenie przy nodze bez smyczy, „stój” podczas marszu, „naprzód” i „waruj” w kwadracie, aport, wyszukiwanie jednego z dwóch przedmiotów, zmiana pozycji na odległość.

Klasa „2” rozszerzona jest o ćwiczenia: „siad/waruj – „zostań” w grupie, „siad” podczas marszu, przywołanie z zatrzymaniem „waruj”, „naprzód” z zatrzymaniem i „waruj” w kwadracie, skok przez przeszkodę z aportem.

Klasa „3” jest międzynarodowa i obejmuje: „siad/zostań” w grupie (2 min.), „waruj/zostań” w grupie (4 min), chodzenie przy nodze, „stój”, „siad” i „waruj” podczas marszu, Przywołanie z zatrzymaniem „stój i waruj”, wysyłanie naprzód, aport kierunkowy, skok przez przeszkodę z aportem metalowym, aport węchowy, pozycje (stój, siad, waruj) na odległość.

Zawody rozpoczyna się zawsze od najniższej klasy. Awans do „1” otrzymuje się przez dostanie oceny doskonałej, do klasy „2” i „3” awansuje się po otrzymaniu dwóch ocen doskonałych od dwóch różnych sędziów w klasach niższych o stopień.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu