Opieka i wychowanie psa

17.09.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Codziennie spacerujemy ze swoim psem, rzucamy mu piłkę, patyk, przeciągamy się sznurkiem a dla niego to wciąż za mało. My również wolelibyśmy jakoś urozmaicić czas zabaw z naszym pupilem. To dobry moment, żeby pomyśleć o jakimś sporcie, który można uprawiać z naszym pupilem.

Nie ma znaczenia rasa, wielkość ani waga psa. Jeśli tylko nasz pupil uwielbia zabawy i aktywne spędzanie czasu, jest dobrym kandydatem do uprawiania psich sportów. Aby wybrać ten najodpowiedniejszy należy poznać na czym polegają poszczególne dyscypliny.

Agility

Jednym z najczęściej uprawianych sportów jest agility – jest to sport kynologiczny i bezpośrednio wiąże się z dobrą zabawą i wzmacnianiem więzi między człowiekiem a psem. W tym sporcie pies i człowiek muszą tworzyć zgrany duet i wspólnie pokonywać przeszkody różnego rodzaju. Tor przeszkód zawsze jest inny, ułożenie zależy od wyobraźni sędziego. Wymagane jest, aby przy pokonywaniu trasy pies przynajmniej dwa razy zmienił kierunek Są to przeszkody, przez które pies musi przeskoczyć, tunele, slalomy z tyczek, równoważnie itp. Przed rozpoczęciem zawodów właściciel może zapoznać się z torem, ale bez psa. Stanowi to duże utrudnienie, dlatego pies musi być na tyle posłuszny, aby skupiać się na komendach i precyzyjnym ich wykonaniu. W agility liczy się przede wszystkim styl, precyzja i czas. Pomimo, iż właściciel nie pokonuje przeszkód, ale biegnie obok swojego psa i wydaje mu odpowiednie komendy, jest to wyjątkowo męczące. Właściciel musi dotrzymać kroku swojemu psu i wydawać komendy bardzo precyzyjnie, aby pies się nie pomylił. Za dotknięcie pupila, lub zrzucenie przeszkody liczone są punkty karne. Dyskwalifikujące jest natomiast np. trzymanie w ręku smakołyków, trzykrotne odmówienie przez psa wykonania zadania, pominięcie przeszkody lub strącenie przeszkody. Agility może uprawiać każdy pies o ile jest zdrowy, nawet dla najmniejszych ras są specjalne tory (miniagility). Ważne jest, aby zanim zaczniemy ćwiczyć, pies poznał podstawowe zasady posłuszeństwa. Sport ten jest niezwykle widowiskowy i cieszy się dużym zainteresowaniem na zawodach.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu