Opieka i wychowanie psa

08.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa


Obroża

Dobra obroża nie powinna uwierać a jednocześnie musi skutecznie przenosić ruchy smyczy na szyję psa. Nie może być zbyt luźna. Mimo iż wielu właścicielom wydaje się to niemożliwe, absolutnie komfortowa dla psa jest obroża założona tak ciasno, aby dało się pod nią włożyć dwa płasko ułożone palce. Tak zapięta obroża gwarantuje, że pies nie wysunie z niej głowy. Szerokość obroży powinna pozwalać na swobodne dotknięcie podbródkiem klatki piersiowej. Materiał z którego jest wykonana powinien być wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Zapięcie powinno uniemożliwiać samoczynne otwarcie obroży („paskowe” lub zatrzaskowe z blokadą). Od wewnętrznej strony obroża nie może posiadać żadnych wystających szwów lub nitów, które mogłyby podrażniać skórę psa. Kółko do zaczepienia obroży powinno być odpowiednio wytrzymałe. Poza tradycyjnymi obrożami o regulowanej długości występuje kilka modeli zmodyfikowanych pod kątem określonego przeznaczenia.

Obroża dla chartów. Niekiedy nieprawidłowo nazywana „dławikiem”. Jest to obroża zaciskowa (czyli tak w której po pociągnięciu smyczy obwód obroży zmniejsza się) wykonana z szerokiego paska skóry. Jest wyraźnie szersza w części kontaktującej się z przednią częścią szyi psa.

Obroża zaciskowa. Jest obrożą treningową, służy do szkolenia psów szczególnie opornych i nieposłusznych. Pociągnięcie za smycz powoduje „podduszenie” psa. Mniej restrykcyjną formą tej obroży jest tzw. „pół zacisk”, który po pociągnięciu smyczy zmniejsza swój obwód tylko do pewnego stopnia. „Pół zacisk” może być używany jako obroża „codzienna” z racji tego, że można ją psu założyć, bez konieczności rozpinania. Należy jednak pamiętać, iż do celów szkoleniowych, zarówno obroża zaciskowa, jak i pół-zaciskowa, muszą przylegać do szyi. Odmianą obroży zaciskowej jest łańcuszek zaciskowy wykonany z metalu.

Kolczatka. Również jest obrożą treningową. Jej zastosowanie opiera się na działaniu bodźca bólowego kiedy pies jest nieposłuszny. Właściwe korzystanie z kolczatki polega na szarpnięciu smyczą w momencie kiedy pies jest nieposłuszny i natychmiastowym jej poluzowaniu. Kolczatka zawsze powinna być zakładana psu tak aby wszystkie kolce przylegały do skóry. Nie powinno się jej używać stale, jako obroży „codziennej”. Podobnie zakładanie jej „na lewą stronę”, zbyt luźne zapięcie lub przypięcie smyczy automatycznej jest błędem i uniemożliwia skuteczne użycie.

Szelki. Występują w kilku rodzajach. Pomijając te przeznaczone do specjalnych czynności (tropienie, psy pociągowe), służą one do wyprowadzania psów które z jakichś przyczyn nie mogą korzystać z obroży. Decydując się na szelki należy pamiętać aby nie stosować ich u psów z nawykiem ciągnięcia na smyczy, gdyż z reguły przyczyniają się do jego nasilenia. Dobierając konkretny model należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze przylega do ciała, i czy nie posiada po wewnętrznej stronie elementów, które mogłyby podrażnić skórę psa.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu