Opieka i wychowanie psa

Kaganiec, fot. sxc.hu

08.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Spośród akcesoriów niezbędnych każdemu posiadaczowi psa na plan pierwszy wysuwa się obroża i smycz. Są to przedmioty o tyle istotne, że zapewniają nam kontrolę nad psem stanowiąc niejako przedłużenie ręki.

Smycz

Smycz pełni dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze umożliwia bezpośrednią kontrolę nad psem, kiedy znajdujemy się z nim w miejscach publicznych. Mówiąc obrazowo, pozwala nam wyprowadzać pupila na spacer, pozostając w zgodzie z wymogami przepisów administracyjnych. W przypadku psów, które nie są nauczone przychodzić na zawołanie, zapobiega „samowoli” psa. Drugą, istotniejszą, funkcją smyczy jest pomoc w szkoleniu i wychowaniu. Szarpnięciem smyczy dyscyplinujemy psa, zwracamy jego uwagę, zatrzymujemy i przytrzymujemy w miejscu. O ile pierwszą funkcję może pełnić wiele rodzajów smyczy, to smycz „treningowa” musi odpowiadać określonym wymaganiom.

Smycz treningowa powinna mieć 1,5-2 m, dobrze kiedy jest regulowana, czyli posiada możliwość skrócenia długości poprzez przepięcie karabińczyka na inne oczko, wszyte w smycz. Najpraktyczniejsze są smycze parciane, niezbyt wąskie. Karabińczyki i oczka powinny być odpowiednio mocne, tak aby nie zerwały się przy szarpnięciu psa.

Smycz automatyczna. Przez wielu właścicieli jest wybierana jako „zapewniająca swobodę”. Dobre rozwiązanie na zwykłe spacery. Musimy pamiętać, że smycz automatyczna poprzez to, że ciągle pozostaje napięta, utrwala nawyk ciągnięcia u psów. Nie powinno się jej używać u psów młodych, które dopiero uczą się chodzenia na smyczy. Kompletnym nieporozumieniem jest stosowanie smyczy automatycznej w połączeniu z kolczatką lub „zaciskiem”, których zasada działania wyklucza ciągłe napięcie smyczy. Wybierając „automat”  powinniśmy dobierać model pod kątem siły i wagi psa, aby zatrzymując go nie spowodować uszkodzenia mechanizmu smyczy.

Pejcz. Jest to zwyczajowa nazwa krótkiej (30-80cm), zazwyczaj skórzanej, smyczy. Sprawdza się ona, kiedy prowadzimy psa po chodniku, w tłumie. Jest sztywna i bezpośrednio przenosi ruchy ręki, stąd jest odpowiednia do krótkiego prowadzenia psa. Można ją wykorzystywać w treningu prowadzonym „przy nodze”, nie nadaje się jednak jako smycz „spacerowa”.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu