18.05.2010
autor: Katarzyna Hapel
kategoria: Opieka i wychowanie psa, Choroby psów
Współczesny rozwój medycyny weterynaryjnej pozwala nam zapewnić maksymalną ochronę naszego psa za względnie niewielką cenę – zarówno finansowo, jak i pod względem ryzyka jakie decydujemy się ponieść.
Szczepienia i odrobaczania przeprowadzać można bowiem preparatami zarówno bardzo skutecznymi, jak i bezpiecznymi. Nie korzystanie z tych dobrodziejstw medycyny naraża zdrowie i życie psa, a także naszą kieszeń i sumienie. Nie bójmy się więc znać korzyści i ryzyka związanego z tymi profilaktycznymi zabiegami i nauczmy się dostosowywać je jak najlepiej do naszej sytuacji.
Szczepienia
W Polsce istnieje obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie – podlegają mu wszystkie psy, które ukończyły 3 miesiąc życia. Właściciel ma obowiązek stawić się z nimi na to szczepienie w terminie 30 dni od ukończenia przez nie tego wieku. Szczepienie to należy powtarzać w nieprzekraczalnym terminie 1 roku. Inne zestawy szczepień są nieobowiązkowe, szczepić psy możemy na następujące jednostki chorobowe: nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, koronawirozę, chorobę Rubartha, leptospirozę. Dostępne są one przeważnie w szczepionkach skojarzonych, również razem ze wścieklizną. Wśród tych chorób szczepienia podzielić można na szczepienia przeciwko chorobom zagrażającym zdrowiu ludzi – jest to wścieklizna, szczepienia przeciwko chorobom stanowiącym poważne zagrożenie dla zdrowia i życia psów – przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha oraz szczepienia dodatkowe- np. przeciwko leptospirozie, które wykonywane są zależnie od zagrożenia danym patogenem na określonym terenie przebywania psów.
Wyróżnić możemy trzy rodzaje programów szczepień – wczesne, standardowe i późne.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu