Opieka i wychowanie psa

29.03.2010
autor:  Katarzyna Hapel
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Ciąża i poród u psów jest dla właścicieli często bardzo trudnym doświadczeniem. Wiąże się to z poczuciem nieodpowiedniego przygotowania opiekuna, który zapewnić chce swojemu pupilowi maksymalne bezpieczeństwo w tym trudnym okresie życia.

Ciąża

Ciąża trwa u suki średnio 63 dni, jednak ze względu na specyfikę przebiegu cyklu płciowego data ta często wyznaczana jest błędnie. Wiąże się to głównie ze zmienną długością trwania rui i związanego z nią odruchu tolerancji, a także długim przeżywaniem plemników w drogach rodnych samicy. Wszelkie odchylenia od wyznaczonego przez nas terminu porodu powinny więc zostać sprawdzone przez lekarza. Jeżeli samica jest w ciąży dłużej niż 63 dni musi być poddana kontroli u lekarza weterynarii celem konieczności wykonania ewentualnego cesarskiego cięcia.

Poród

Zwykle u suk pod koniec ciąży zauważyć można objawy zbliżającego się porodu. Wyrażają się one głównie zmianami w jej zachowaniu – już 3-4 dni przed porodem suka zaczyna budować gniazdo, jednak nie jest to cecha stała – niektóre suki nie robią tego do samego porodu, natomiast inne przejawiają takie zachowanie już od połowy czasu trwania ciąży. Z budowaniem gniazda związane jest także poszukiwanie odpowiedniego miejsca na nie – najczęściej spokojnego, zaciemnionego.

Budowanie gniazda jest także jednym z objawów ciąży urojonej i wtedy występuje jako patologia i może być mylona z ciążą prawdziwą, pojawia się wtedy także mleko w gruczołach sutkowych. Wymaga to bezwzględnego leczenia, dlatego dla odróżnienia ciąży urojonej od prawdziwej przeprowadzamy u lekarza diagnostykę ciąży i potwierdzamy obecność płodów. Innym objawem zwiastunowym porodu jest pojawienie się wydzieliny mlecznej w sutkach – najczęściej ma to miejsce w ostatnich dniach ciąży, jednak u wieloródek może wystąpić nawet dwa tygodnie przed porodem. Kilkanaście godzin przed porodem pojawia się obfity, śluzowy wypływ z pochwy.

W przebiegu samego porodu wyróżnić możemy 3 etapy, które zewnętrznie manifestować się będą początkowo zmianami w zachowaniu samicy – jej niepokojem i przyspieszeniem oddechu, a następnie dołączą także parcia tłoczni brzusznej- jest to drugi etap porodu, wyraźnie zauważalny. Zwykle między rozpoczęciem parć, a pojawieniem się pierwszego szczenięcia upływa około 10-30 minut, i jeżeli przedłużają się ponad 1 godzinę to należy natychmiast zgłosić się po pomoc do weterynarza. Przerwa między poszczególnymi szczeniętami wynosić powinna około 30 minut, ale może także przedłużać się do 1-2 godzin. Jeżeli przerwa ta będzie większa, a nie wiemy, czy urodziły się wszystkie szczenięta również od razu szukamy pomocy u lekarza.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.5 (4 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu