Opieka i wychowanie psa

08.08.2010
autor:  Rafał Mikołajski
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Psi nos na pewno każdy z nas widział pięknego trufla na końcu psiego pyska. W zależności od gatunku a przede wszystkim od posiadanego barwnika, kolor psiego nosa jest różny (czarny, brązowy a nawet cielisty).

Od pierwszej chwili swojego  mały piesek kieruje się nosem. Dopiero potem dochodzi  słuch i wzrok, dlatego po węchu poznaje swoje rodzeństwo, mamę oraz wyczuwa pokarm. Nawet już po otwarciu oczu szczeniaki kierują się głównie węchem. Choć równie ważne są wzrok i smak to te zmysły tylko uzupełniają świat „widziany” nosem.

Jeśli chodzi o siłę nosa mało zwierząt może konkurować z psem. Dowiedziono że pies potrafi wyczuć zapach, który rozcieńczony aż 100 razy w stosunku do ludzkiego zapachu które wyczuje człowiek.

Jak już wiemy węch jako zmysł jest niezmiernie ważny dla psa to też natura wyposażyła go nie w jeden ale dwa narządy służące do wykrywania zapachów. Pierwszy to oczywiście nos natomiast drugi to narząd parzysty znajdujący się na przegrodzie nosowej. Dochodzi tam parę nerwów, ma ono zakończenie w podniebieniu. W kotów np. występuje zjawisko zwane flehmen czyli, smakowanie powietrza podobnie narząd ten jest używany przez psy. Funkcje nosa są bardzo zbliżone do tych ludzkich, ogrzewa on i zwilża powietrze taka obróbka pozwala na lepsze wyłapanie molekuł zapachowych.

Jedyną różnicą jaka jest między naszymi nosami a psimi jest ilość receptorów znajdujących się małżowinach nosa . Jeśli porównamy ilość ludzkich receptorów to mamy ich około 1,5 mm2, natomiast psy ok. 15 cm2 a może nawet dochodzić do 50 cm2. Przedstawiając to obrazowo nasz możliwości wyczuwania zapachu to szpara na dole drzwi, a możliwości psa to wielkie otwarte drzwi od stodoły. Co jeszcze jest wyjątkowego w nosach naszych ulubieńców ?  Jest to specyficzny wzór, rys dołeczków znajdujących się na nosie które można porównać do naszych linii papilarnych. Coraz więcej schronisk na świecie stosuje system rejestrowania psiaka za pomocą odcisku nosa. Jeśli chcielibyśmy pobrać taki odcisk od swojego psa zróbcie to w zabawie wytrzyj nos psa ręcznikiem a następnie delikatnie przyłożyć spożywczy barwnik do nosa psa i odcisnąć na kartce lub na  kawałku czystej szmatki.

Dobre rady „zapachowe”:

•    Pozwalaj na pogaduszki: psy potrzebują czasem powąchać swojego współplemieńca i to dlatego czasem tak ciągną na smyczy pozwólmy obwąchać się im. Żeby nie być nie grzecznym można zapytać właściciela czy psy mogą się powąchać. To na pewno uszczęśliwi twojego pupila a tobie da większa przyjemność ze spaceru.
•    Pozwól się obwąchać gdy wchodzisz do znajomych pozwól się dokładnie obwąchać przez ich psa . To pomoże mu zaakceptować Ciebie i szybciej nabierze zaufania, ale nie pozwól się obskakiwać bo to wyraz dominacji!
•    Daj mu czas na wąchanie drzewek latarni itp. To z nich z nich wyczytuje najnowsze informacje z otoczenia.
•    Zaznacz miejsce swoim zapachem, poprzez zostawienie w określonym miejscu swojej przepoconej koszulki, to dzięki naszemu zapachowi pies czuje się bezpiecznie.

Jednym zdaniem nos psi to doskonały aparat którego my ludzie możemy tylko pozazdrościć.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu