Opieka i wychowanie psa

17.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa


Zabiegi pielęgnacyjne

Przede wszystkim każdy pies powinien być przed wystawą starannie wykąpany, mieć czyste uszy i podcięte pazury. Kolejne zabiegi są zależne od rasy psa. Psy szorstkowłose powinny być wytrymowane już około dwóch miesięcy przed wystawą, co w praktyce jest niemożliwe, gdyż w sezonie wystawowym zdarza się, że psy przez kilka miesięcy spędzają na wystawie każdy weekend, więc trymowane są według potrzeby. Setery, nowofundlandy, golden retrivery strzyżemy dzień przed wystawą według wzorca rasy. Jeśli nie mamy doświadczenia, najlepiej zaprowadzić psa do salonu groomerskiego i zaznaczyć, że pies ma być przygotowany do wystawy, gdyż fryzury wystawowe zazwyczaj różnią się od tych, które noszą psy nie wystawiane, ponieważ są one praktyczniejsze.

Najbardziej czasochłonne jest przygotowanie do wystawy psów z grupy IX (psów ozdobnych i do towarzystwa). Zdecydowana większość posiada długą sierść, która musi być starannie wyczesana. W Polsce nie jest zabronione, jak w większości krajów, używanie przed wejściem na ring kosmetyków. Dlatego przy ringach grupy IX możemy się czuć jak w salonie groomerskim. Psy stoją na stołach do strzyżenia a wokół unoszą się zapachy lakierów i pudrów. Trudno jest ocenić, czy słuszny jest brak zakazu dotyczącego „upiększania psów”. Ktoś, kto ma doświadczenie lub jest profesjonalnym groom erem, naprawdę potrafi ukryć wiele niedoskonałości w wyglądzie psa. Zdarza się nawet, że psy przed wystawą są farbowane, ponieważ pies ma kilka włosów w kolorze, który jest niedopuszczalny we wzorcu. Zaznaczyć należy też fakt, że psy takie jak Yorkshire teriery czy shih tzu nie mogą być strzyżone na krótko. Pies wystawowy ma mieć długi, nie strzyżony włos, nawet wtedy, gdy w najbliższym czasie nie planujemy go wystawiać. Po strzyżeniu sierść przestaje być prosta i staje się nieco falowana, co u psów wystawowych jest niewskazane.

Wygląd właściciela

Istnieje jeszcze jeden bardzo ważny element podczas wystawiania psa – odpowiedni strój właściciela. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne. Należy ubrać się tak, aby pies wyróżniał się na naszym tle i unikać kolorów podobnych do maści naszego pupila. Właściciel psa nie powinien być za bardzo zestresowany, ponieważ pies to wyczuje i na pewno wypadnie gorzej na ringu niż wtedy, gdy właściciel będzie w dobrym humorze.

Opisane tutaj zasady są bardzo ogólne, jak zaznaczyłam wcześniej – przygotowanie każdej rasy jest nieco inne. Aby dobrze wypaść z naszym psem na wystawie, można wybrać się na kilka wystaw w roli obserwatora. Na pewno zauważymy wiele rzeczy, które wcześniej nie przyszłyby nam do głowy a są niezwykle ważne. Poza tym na wystawie można porozmawiać z bardzo doświadczonymi hodowcami, którzy zazwyczaj chętnie dzielą się wiedzą dotyczącą swojej rasy.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu