Opieka i wychowanie psa

17.11.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Wystawianie psa nie jest proste. Kupując zwierzę z myślą o tym, aby go wystawiać, należy pamiętać, ze przygotowania trzeba zacząć już w szczenięctwie. Na wystawach panuje ogromny chaos, przewija się na nich wielu ludzi oraz psów. Dla niektórych może okazać się to bardzo stresujące. Dlatego psa, który w przyszłości ma rozpocząć karierę wystawową przede wszystkim należy nauczyć życia w normalnym świecie.

Nauka zachowań

Psa nie powinno się izolować, ale jak najwcześniej chodzić w miejsca, gdzie panuje tłok np. dworzec, targ itp. Pamiętając o tym, że gdy pies wykazuje strach nie powinniśmy go głaskać, ani czule przemawiać – w ten sposób wzmocnimy w nim strach do tłocznych miejsc. Najlepiej lekceważyć takie zachowanie, a głaskać i nagradzać psa wtedy, gdy czuje się pewnie. Wskazane jest także, aby psa głaskało wiele obcych osób – na wystawie będzie konieczne, aby pozwolił się dokładnie obejrzeć sędziemu i takie niezobowiązujące głaskanie przez przypadkowo napotkane osoby świetnie przygotuje psa do tej sytuacji.

Jak najwcześniej powinniśmy także oswajać psa z obcymi psami, gdyż na wystawie spotka się na ringu z kilkoma przedstawicielami swojej rasy – nie powinien wtedy obracać się w ich kierunku ze strachu, czy tez z powodu podniecenia związanego z tą sytuacją. Pies musi wiedzieć, że inne psy to norma i nie należy przy nich „tracić głowy”, tylko zachowywać się normalnie i stosować się do komend właściciela. Wpojenie tych zachowań jest najważniejsze u psa, który ma być wystawiany.

Nauka komend

Kolejnym etapem jest nauka ważnych komend, które przydają się na ringu. Podczas pokazu pies musi się pokazać w ruchu oraz na stojąco – najlepiej, aby potrafił wytrzymać w pozycji stojącej jak najdłużej. Następnie sędzia musi sprawdzić zęby, a w przypadku samców sprawdzić, czy posiadają oba jądra. Pies nie powinien wykazywać żadnej agresji lub strachu w stosunku do sędziego podczas wykonywania tych czynności. Nauczenie psa odpowiednich zachowań nie jest trudne, wymaga jedynie cierpliwości i konsekwencji. Naukę zaczynamy u szczenięcia, nagradzając go jedzeniem za to, że pozwala nam zaglądnąć w zęby lub gdy uda mu się stanąć w miejscu nawet na kilka sekund, z czasem zaczynamy wprowadzać słowne komendy i wydłużać czas kiedy pies dostanie nagrodę. Oczywiście, aby wystawianie psa było prawidłowe, należy dokładnie poznać wzorzec posiadanej przez siebie rasy, gdyż psy z poszczególnych grup FCI ustawia się inaczej lub wymagane są jakieś inne zadania poza pokazaniem się w ruchu i w pozycji stojącej. Na przykład u owczarków sędzia rzadko pozwala na ustawianie psa przez właściciela, najczęściej pies oceniany jest w ruchu i nagle zatrzymywany. Powinien wtedy sam przyjąć postawę odpowiadającą wzorcowi rasy.

Te wszystkie czynności musimy wykonać już na długo przed wystawą. Kiedy staniemy się członkiem Związku Kynologicznego i zapiszemy psa na pierwszą wystawę (najwcześniej, gdy pies ma 6 miesięcy) konieczne jest wykonanie pewnych zabiegów.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu