Opieka i wychowanie psa

21.05.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Decydując się na psa bierzemy odpowiedzialność za niego i jego zachowanie. Jeśli nie potrafimy zapanować nad psem mogą wyniknąć z tego przykre konsekwencje.

Do pogryzień między psami dochodzi najczęściej podczas spacerów, gdy zwierzęta puszczane są swobodnie pod kontrolą wzroku właściciela. Jeśli nie masz pewności, że twój podopieczny zareaguje na twoją komendę np. „wróć”, nie powinieneś puszczać go swobodnie w obecności innych zwierząt. Szczególnie powinni o tym pamiętać właściciele ras umieszczonych na liście ras agresywnych. Czasem zapominamy o tym opiekując się np. amstaffem czy pitbullem, który dla swoich domowników jest cudownym towarzyszem zabaw, a dziecku nigdy nie zrobiłby najmniejszej krzywdy. Jednak w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku nie wykazuje dużej tolerancji.

Właściwie codziennie do lecznic weterynaryjnych trafiają psy, które zostały dotkliwie pogryzione podczas codziennego spaceru. Szczególnie małe rasy, robiące wokół siebie dużo hałasu prowokują agresywne zachowania innych psów. Niemniej odpowiedzialność za ewentualny rozlew krwi ponosi właściciel psa, który zaatakował jako pierwszy. Dlatego jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa (małego czy dużego), który wykazuje skłonności do agresji w stosunku do innych psów powinieneś pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą ci uniknąć kłopotów.

  • Jeżeli wiesz, że w razie konfrontacji twój pies nie posłucha komendy i nie wróci do ciebie, nie spuszczaj go ze smyczy w obecności innych psów.
  • Na spacery wybieraj raczej odosobnione miejsca.
  • Zakładaj psu kaganiec.
  • Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać swojego podopiecznego na smyczy poproś któregoś z domowników o pomoc przy wyprowadzaniu psa na spacer.

1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu