Opieka i wychowanie psa

11.06.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Nie każdy pies lubi podróżować, ale podróż z psem nie musi być koszmarem. Odpowiednie przygotowanie się do podróży spowoduje, że stanie się ona mniej męcząca i dla psa i dla właściciela.

Zasady ogólne

Planując wyjazd z naszym psem musimy pamiętać o podstawowych potrzebach naszego milusińskiego. Zwierzęciu trzeba zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Róbmy możliwie często przerwy w podróży, aby czworonóg mógł spokojnie rozprostować kości i załatwić swoje potrzeby. Zdrowe zwierzęta zwykle nie potrzebują częstszych przerw niż człowiek. Jeżeli spodziewamy się, że u naszego czworonoga pojawi się choroba lokomocyjna, ostatni posiłek przed podróżą podajmy mu około 4-6 godzin przed wyjazdem. Niekiedy bardziej wrażliwym zwierzętom można zaaplikować środki przeciwwymiotne lub uspakajające, które poleci nam lekarz weterynarii.

Pies w samochodzie

Aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podróży można zakupić tzw. transporterkę, czyli specjalny pojemnik do przewożenia psów. Wymoszczenie transporterki ulubionym kocykiem pupila z pewnością stworzy mu przyjemniejsze warunki jazdy. Najlepiej umieścić ją na podłodze za fotelem lub płasko na tylnym siedzeniu.

Warto wiedzieć: Choroba lokomocyjna

Większe psy mogą podróżować w bagażniku, jeśli jest to samochód typu combi, hatchback lub samochód dostawczy np. Berlingo, Kangoo. Najlepiej jeśli są one dodatkowo wyposażone w kratkę. Na rynku dostępne są uniwersalne kratki pasujące do każdego typu samochodu, posiadające możliwość szybkiego demontażu. Nie należy przewozić zwierząt w bagażniku samochodu typu sedan. Może to doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet śmierci psa, ponieważ w trakcie jazdy dochodzą tam szkodliwe gazy. Ponadto brak kontaktu z człowiekiem dodatkowo stresuje czworonoga. W takim wypadku lepiej będzie jeśli skorzystamy z mat do transportu zwierząt. Maty rozpościera się na tylnym siedzeniu. Ich zaletą jest nie tylko ochrona tapicerki przed pazurami, ale niektóre dodatkowo uniemożliwiają zwierzęciu przejście na przednie siedzenie.

Jednak najskuteczniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i coraz bardziej popularne są pasy samochodowe dla psów. Zasadniczo składają się z dwóch elementów tj. szelek, które należy odpowiednio dopasować do gabarytów psiaka oraz z pasa umożliwiającego przypięcie szelek naszego czworonoga do pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Dzięki temu nasz kompan nie będzie przeszkadzał podczas prowadzenia pojazdu, a w razie kolizji zostanie na swoim miejscu na tylnym fotelu.

Polskie prawo nie reguluje kwestii przewożenia psów w samochodach osobowych. Przepisy mówią jedynie, że zwierzę nie może ograniczać widoczności ani ruchów kierowcy. Unikajmy zatem przewożenia zwierząt na fotelu obok kierowcy, czy na desce rozdzielczej. Resztę zasad powinien nam podyktować zdrowy rozsądek.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu