Opieka i wychowanie psa

28.10.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Rasy psów powstawały w przeszłości w określonych celach. Psy były selekcjonowane pod kątem przydatności w polowaniu, pasieniu owiec lub stróżowaniu. Obecnie większość tych ras żyje w miastach i pełni rolę psa towarzyszącego. Niemożność zaspokajania potrzeb płynących z ich wrodzonych predyspozycji często jest przyczyną problemów wychowawczych.

Czy można trzymać dużego psa w małym mieszkaniu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak duży jest to pies i jak małe mieszkanie. Na pewno pomysł trzymania Nowofundlanda w kawalerce o powierzchni 25 m2 nie jest dobry. Natomiast Owczarek niemiecki bez problemu poradzi sobie w czterdziestometrowym mieszkaniu, pod warunkiem odpowiedniej porcji ruchu i zabawy. Wskazane jest uwzględnienie charakteru psa, Bernardyn lub Landser będą przeważnie leżeć w jednym miejscu i przez to nie będą bardzo kłopotliwe mimo sporych rozmiarów. Irlandzki wilczarz natomiast, z racji żywszego temperamentu będzie bardziej uciążliwy na małej powierzchni.

Jakiego psa nie powinno się trzymać w małym mieszkaniu?

Na pewno powinno się unikać trzymania w mieszkaniach, szczególnie małych, psów o silnym instynkcie terytorialnym. Do takich ras należą głównie psy owczarskie: Owczarek podhalański, kaukaski, środkowo-azjatycki i inne pokrewne. Psy takie mają wrodzoną potrzebę posiadania większego terenu. W blokach nie powinno się trzymać psów źle znoszących wysokie temperatury, czyli wszystkich ras północnych (alaskany, husky). W mieszkaniu z wielkiej płyty temperatura w lecie może wzrosnąć do ponad trzydziestu stopni, co bardzo źle wpływa na samopoczucie psa o gęstej sierści.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rasy?

Wielkość miejscowości w której mieszkamy i metraż naszego domu ma drugorzędne znaczenie. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie poświęcić psu wystarczająco dużo czasu i uwagi oraz czy jesteśmy przygotowani do opieki nad psem konkretnej rasy. Wszystkie psy myśliwskie i pociągowe wymagają dużej ilości ruchu. Jeżeli nie zapewnimy dorosłemu Alaskan malamutowi 20-30 kilometrów biegu w tygodniu, to prawie na pewno spożytkuje energię na inne czynności. Zazwyczaj w sposób dalece nas niezadowalający. Kupując Border Collie lub Owczarka belgijskiego musimy być świadomi, że psy te wymagają mnóstwa czasu poświęconego na wychowanie i szkolenie. Jeżeli będą znudzone z powodu krótkich spacerów lub niedostatecznej ilości pracy i zabawy, to wymyślą sobie rozrywkę we własnym zakresie demolując mieszkanie albo zaganiając domowników jak owce.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu