Opieka i wychowanie psa

17.08.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

W powszechnym mniemaniu dzieci i psy są najlepszymi przyjaciółmi. Pogląd ten wykształciły sielankowe filmy i powieści. Ze statystyk pogryzień wyłania się niestety zgoła inny obraz. Czy możliwe jest bezpieczne i bezkonfliktowe obcowanie psa z dzieckiem? Jak sprawić aby pies zaakceptował dziecko?

Potencjalne niebezpieczeństwa

Podstawową zasadą w kontaktach dziecka z psem jest obowiązkowa obecność osoby dorosłej, najlepiej właściciela psa. Zarówno psy jak i dzieci są zawsze w pewnym stopniu nieobliczalne. Niedopuszczalne jest zostawianie dziecka i psa bez nadzoru.

Kolejną zasadą jest usunięcie potencjalnych „punktów zapalnych”, to jest sytuacji, które mogą sprowokować niepożądaną reakcję psa. Dziecko może sięgnąć po zabawkę psa, miskę lub niechcący stanąć mu na łapę. Usuwając z podłogi psie zabawki i odsyłając pupila na posłanie minimalizujemy ryzyko konfrontacji.

Biegające i piszczące dzieci mogą sprowokować psa do pogoni. Należy mieć to na uwadze przechodząc z psem koło przedszkoli i placów zabaw. Dzieci często spontanicznie chcą okazać sympatię psu, biegną w jego kierunku lub obejmują i ściskają. Nie trzeba dużej wyobraźni aby zdać sobie sprawę z tego, czym grozi takie zachowanie w przypadku psa nieakceptującego dzieci.

Z jednej strony przyczyną agresywnej reakcji psa mogą być dzieci, z drugiej zaś, każdy pies powinien być z nimi zsocjalizowany, gdyż są częścią środowiska w którym będzie żył. Wychowując szczeniaka trzeba zapewnić mu kontakt z dziećmi, które pod naszym nadzorem będą głaskać lub bawić się z psem tak, aby pozytywnie je kojarzył.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu