Opieka i wychowanie psa

06.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Istnieje wiele substancji, które są uważane za nieszkodliwe i używane, bądź spożywane przez ludzi. Z powodu innego metabolizmu często są one bardzo trujące dla psów.

Od wielu lat czołowe miejsce wśród przyczyn zatruć zajmują środki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Należą do nich popularne preparaty zawierające paracetamol, ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy i inne. Najczęściej są one celowo podawane zwierzętom przez właścicieli którzy podejmują się leczenia na własną rękę. Działanie toksyczne spowodowane jest odmiennym szlakiem przemian metabolicznych u psów. Większość z tych środków powoduje krwawienia z przewodu pokarmowego, nawet po pojedynczym podaniu. Niektóre dodatkowo mogą uszkadzać wątrobę i układ krwionośny.  Objawy zatrucia są niespecyficzne i często opiekun zwierzęcia przypisuje je chorobie którą chciał wyleczyć podając środek który sam stosuje. Skutkuje to spóźnionym zwróceniem się o pomoc weterynaryjną co znacząco zmniejsza szanse psa na przeżycie.

Inną powszechnie uważaną za nieszkodliwą substancją jest kakao i czekolada. Ich toksyczność dla psów jest spowodowana słabym metabolizmem alkaloidów występujących w ziarnie kakaowca. Zatrucie powoduje objawy ze strony układu krążenia i nerwowego: niepokój, ziajanie, kołatanie serca. Dawką śmiertelną dla małego psa może być już  sto gramów (tabliczka) gorzkiej czekolady. Istotny jest przy tym fakt iż toksyczność zależy od zawartości kakao w produkcie. Z tego powodu czekolada mleczna jest kilkakrotnie mniej trująca od gorzkiej, a ta z kolei od proszku kakaowego.

Kolejnymi produktami często podawanymi psom a szkodliwymi dla nich jest cebula i czosnek. Spożyte w większej ilości, szczególnie przez psy o niskiej wadze ciała i młodym wieku, mogą powodować anemię i uszkodzenie nerek.

Nie należy samodzielnie podejmować leczenia psa, szczególnie preparatami stosowanymi u ludzi. Nieznajomość działania i dawkowania może spowodować śmierć zwierzęcia. W przypadku podania ludzkiego leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii i przekazać mu wszystkie informacje, niczego nie ukrywając. W żywieniu psa nie wolno stosować odpadków i resztek potraw przeznaczonych dla ludzi. Nie wolno podawać psu słodyczy i produktów zawierających czekoladę lub kakao. Jeżeli pies zjadł czekoladę należy zwrócić się do lekarza o pomoc. Istotne jest przy tym oszacowanie jaką ilość czekolady pies  zjadł, gdyż w dużej mierze decyduje to o stopniu zagrożenia jego zdrowia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu