Opieka i wychowanie psa

03.08.2010
autor:  Rafał Mikołajski
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Jeśli chcesz mieć posłusznego psa, zabłysnąć przed znajomymi a przede wszystkim nie mieć problemu na spacerach z pupilem nauka podstawowych komend ci w tym pomoże.

Warto poświęcić naszemu pupilowi trochę więcej czasu i nauczyć go podstawowych komend ponieważ zacieśnia to więź miedzy psem a Panem jak również oszczędza nam problemów związanych z wychodzeniem na spacer.

Zabierając się do treningu pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, pies najlepiej uczy się podczas zabawy ale pamiętajmy ze nawet taka nauka może nużyć i nie być efektywna. Czas poświecony na sam trening nie powinien przekraczać 15 min . Stan emocjonalny w jakim my jesteśmy jest bardzo ważny dlatego też nie zaczynajmy treningu gdy jesteśmy źli lub zmartwieni pies to odczuwa i będzie chciał nas pocieszać. Przed treningiem pozwólmy psu się załatwić oraz wybiegać ponieważ zwierzak z pełnym pęcherzem nie będzie wystarczająco skupiony nad zadaniem tylko na załatwieniu potrzeby. Pamiętajmy żeby stosować zmienny tryb nagradzania nie dawajmy za często smakołyków za to zawsze głaszczmy lub poklepujmy psa po klatce piersiowej. Ważne jest żeby nie krzyczeć na psa po źle wykonanej próbie tak samo ręka która daje smakołyki i głaszcze nigdy nie powinna karcić. Pamiętajmy aby komendy poprzedzać imieniem psa (np. Azor siad).

A oto kilka podstawowych komend:

Nauka siadania

Przesuwając dłoń ze smakołykiem nad głowę pupila jednocześnie naciskając delikatnie tył psa. Następnie mówimy wyraźnie (nie wykrzykując) komendę SIAD ale tylko raz ,nie powtarzamy jej gdy pies nie wykona zadania ,zaczynamy od nowa. Natomiast po paru dobrych próbach podnosimy poprzeczkę i ręką już bez smakołyka powtarzamy czynność czyli przesuwamy nad głowę psa i naciskamy na jego tył oraz dajemy komendę SIAD, zawsze po dobrze wykonanym zadaniu głaszczemy psa po klatce piersiowej i od czasu do czasu dajemy smakołyk. Następnie robimy cala sekwencje  bez naciskania na tył a po paru próbach złapiemy się na tym ze wystarczy odpowiednio podnieść rękę a pies usiądzie.

Waruj

Kiedy pies jest w pozycji stojącej, przesuwamy rękę ze smakołykiem od okolic nosa i brody psa wzdłuż klaki miedzy łapami. Na wysokości mostka  dajemy komendę WARUJ nie krzyczymy lecz mówimy spokojnie ale  zdecydowanym głosem. Przesuwamy rękę ze smakołykiem wzdłuż ziemi żeby pies mógł wykonać zadanie, po prawidłowym wykonaniu, nagroda w postaci smakołyka i pieszczot. Powtarzamy parę razy ,potem bez smakołyka na koniec pies na widok ręki idącej po łuku w dół i komendy robi waruj.

Podaj łapę

Prawdopodobnie najłatwiejsza komenda przyswajana przez psy. Ukucnijmy, patrząc psu prosto w oczy wołamy imię naszego pupila a następnie dajemy komendę „podaj łapę” albo „łapa” i wyciągamy rękę  chwile oczekujemy i sami łapiemy kończynę  psa kilka powtórzeń i pies sam będzie dawał łapę. Pamiętajmy po każdym dobrze wykonanym zadaniu głaszczemy po klatce i raz na jakiś czas dajemy smakołyk.

Przychodzenie na zawołanie

Niestety zdarza się ze pies zaaferowany zabawą odbiega od pana i często ciężko jest go przywołać. Widziałem parę razy ze właściciel wściekły na swojego zwierzaka woła go a on po parunastu zawołaniach przychodzi w pełni szczęśliwy ,że cos zrobił i chce się pochwalić a Pan krzyczy na niego i jeszcze bije. Potem zapina smycz i wlecze go do domu. Takie działanie jest po pierwsze karygodne a po drugie daje przeciwny efekt do zamierzonego, bo co w tej sytuacji myśli pies „ przyszedłem do pana chce się z nim podzielić moimi radościami a on krzyczy na mnie i bije to więcej już do niego nie będę przychodził” Gdy nam zdarzy się nam taka sytuacja uspokójmy się i pogłaszczmy psa i wtedy zapnijmy na smyczy.

Sposób ćwiczenia szczeniaka

Szczeniak czuje bardzo więź ze swoim panem. Dlatego nawet bez wołania piesek jeśli jest za daleko przybiega i właśnie to należy wykorzystać. Gdy wyjdziemy na spacer szczeniak na pewno zaaferuje się jakąś rzeczą, wtedy po cichu odchodzimy na parę metrów i radosnym głosem klepiąc się w nogę albo o kolana wołamy imię i komendę „do mnie”. Po prawidłowym wykonaniu głaszczemy psa i chwilkę się z nim bawimy i tak parę razy. Gdy pies podrośnie  komendę będzie kojarzył z czymś przyjemnym.

Sposób ćwiczenia dorosłego psa

Jak wiadomo pies starszy uczy się dłużej niż szczeniak , dlatego pamiętajmy o czasie ćwiczeń . Piętnaście minut zupełnie wystarczy na jedna sesje, w razie potrzeby powarzmy ją. Na początku ćwiczymy na zwykłej smyczy. Oddalamy się maksymalnie ale co ważne nie napinamy smyczy następnie wołamy radośnie „np. Azor do mnie” jak pies przyjdzie dajemy mu smakołyk i głaszczemy po klatce  powtarzamy czynność dokupi pies przyjdzie za pierwszym razem. Następnie powtarzamy sekwencje tylko ze robimy to na smyczach treningowych najpierw 5m. a potem 10m. Po udanych próbach czyli pies przychodzi na zawołanie za pierwszym razem podnosimy poprzeczkę i ćwiczymy w parku z innymi psami wśród wielu bodźców rozpraszających i zawsze kończymy gdy pies przychodzi od razu po wypowiedzeniu komendy i nagradzamy.

Podane ćwiczenia z pewnością zacieśnią więź miedzy psem a panem a i spacery staną się przyjemnością dla obojga.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu