Opieka i wychowanie psa

11.06.2010
autor:  Magdalena Jagiełło
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Kiedy szczeniak zadomowi się już w naszym domu, często zaczyna dobitnie zaznaczać swoją obecność. Żywiołowość niektórych młodych psów jest w stanie wprawić w zdumienie nawet osoby które wychowały już kilkoro czworonożnych podopiecznych. Znajomość kilku sposobów na rozbrykanego szczeniaka pozwoli nam zminimalizować zniszczenia w domu, a sobie oszczędzić paru siwych włosów.

Dlaczego szczeniak psoci?

Poobgryzane meble, buty. Rozszarpane gazety i pluszowe zabawki. Gonitwy po całym mieszkaniu i skakanie po meblach. Większość szczeniaków zachowuje się jak nadpobudliwe dziecko z powodu nadmiaru energii, jaka je rozpiera. Niszczenie przedmiotów jest najczęściej efektem nudy i niedostatecznej ilości czasu jaki poświęcamy psu. Paradoksalnie, często „szalone” szczenięta są bardzo dobrymi psami pracującymi i świetnie sprawdzają się w szkoleniu. Pośrednio dowodzi to ponadprzeciętnych potrzeb intelektualnych takich szczeniaków, które niezaspokojone stają się przyczyną „demolki” w mieszkaniu.

Jak zapobiegać zniszczeniom?

Można to osiągnąć na trzy sposoby. Najlepsze efekty daje zastosowanie ich jednocześnie. Po pierwsze musimy zadbać o to, aby nasz pies nie nudził się i miał zapewnioną dostateczną ilość ruchu. Poza samą długością spacerów i zabaw, ważne jest aby były one urozmaicone i zapewniały psu nowe bodźce. Szczenię zmęczone psychicznie i fizycznie długim, interesującym spacerem, po powrocie do domu zaśnie i będzie spało przez kilka następnych godzin. Zabawki jakie zostawiamy psu powinny być często zmieniane na nowe, aby były atrakcyjne dla psa.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu