Opieka i wychowanie psa

29.09.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Linienie jest to naturalny proces polegający na zrzucaniu martwych włosów oraz wymianie sierści. Poza nielicznymi rasami, które nie linieją wszystkie psy zrzucają włosy i trzeba być na to przygotowanym decydując się na psa.

Fizjologia

U typowego psa linienie odbywa się dwa razy do roku, na wiosnę oraz na jesieni. Proces zrzucania martwego włosa trwa około miesiąca i w zależności od wielu czynników może się nieznacznie skrócić bądź wydłużyć. W przyrodzie linienie dziko żyjących psów dyktowane jest zmianami temperatury oraz zmianą długości dnia. Niektóre psy krótkowłose linieją cały czas, nie jest to jednak tak zauważalne, gdyż ich sierść jest krótka. Istnieją poglądy, że ciągłe zrzucanie włosów zależy nie tylko od rasy ale i od typu sierści. Zauważono bowiem, iż np. u dalmatyńczyków biała sierść wypada częściej i w większej ilości niż czarna. Zjawisko to nie zostało dostatecznie poznane.

Występują rasy nie liniejące takie jak np. pudle czy inne psy, które się strzyże. U tych psów włos rośnie cały czas a stare zniszczone włosy wypadają sporadycznie.

Pielęgnacja

Psa liniejącego należy odpowiednio pielęgnować. Nie można dopuszczać do kołtunienia się zrzucanej sierści. Najlepiej poprzez regularne szczotkowanie i wyczesywanie sierści. Aby te zabiegi były efektowne można posiłkować się schematem czesania. Wiadomo bowiem, iż sierść u typowego psa rośnie w tzw. strumieniach, tzn. w pewnych ustalonych kierunkach i ułożeniu. Tak też wyczesywanie należy rozpocząć w okolicach głowy i szyi, przez grzbiet, boki ciała a kończąc na nogach. Przy okazji intensywnego linienia może pojawić się łupież. O ile nie jest obfity i właścicielowi nie stwarza problemu, można go pozostawić. W przypadku gdy łupież jest intensywny, odpowiednim rozwiązaniem staje się kąpiel psa.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających utrzymać okrywę włosową naszego psa w należytym porządku i zdrowiu. Taka suplementacja na pewno dobrze wpłynie na nowo wyrastającą sierść psa.

Problemy

Należy pamiętać, że linienie jako naturalny proces przebiega bez zmian chorobowych skóry tj. zaczerwienień czy świądu. Linienie, nawet intensywne, nigdy nie prowadzi do wyłysień. Gdy zaczynamy zauważać pewne niepokojące objawy czy znamiona chorób skóry, przebiegające z nadmiernym zrzucaniem włosa i wyłysieniami należy skonsultować takie sytuacje z weterynarzem. To czy skóra i sierść w okresie linienia są bardziej podatne na czynniki chorobotwórcze, do tej pory jest sporem. Wiadomo natomiast, że niezależnie od pory roku błędy żywieniowe, problemy hormonalne czy inwazje pasożytów mogą doprowadzić do zmian skórnych.

Wielu ludzi swoją decyzję o kupnie psa rozważa pod kątem problemów z psią sierścią w mieszkaniu. Należy uświadomić sobie przed zakupem konkretnej rasy jak ona przejdzie okres linienia. Wiadomo, że psy z długą obfitą sierścią będą bardziej uciążliwe niż psy z sierścią krótką i delikatną. Właścicielom psów pozostaje pogodzenie się z takim stanem rzeczy i cieszenie się z posiadania ukochanego czworonoga, nawet gdy ten zostawia za sobą kłaki niechcianej sierści.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.6 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu