Opieka i wychowanie psa

08.08.2010
autor:  Tymoteusz Porębski-Środa
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Widok psa obgryzającego kość nikogo chyba nie zdziwi. Zdziwić się można natomiast, jeżeli uświadomimy sobie jak niekorzystna i szkodliwa może być dieta bogata w kości.

Żywienie psa kośćmi ma swoich zwolenników, jak również przeciwników. Opinie co do szkodliwości zjadania przez psy kości są bardzo podzielone, a żeby odpowiedzieć na pytanie czy kości szkodzą, należy przeanalizować wszystkie zagrożenia, które mogą się przytrafić naszemu czworonogowi po zjedzeniu kości.

Kości ogólnie

Przewód pokarmowy naszego psa nie jest wystarczająco długi aby mógł przetrawić większą ilość kości. Karmienie psa kośćmi zatem z reguły prowadzi do problemów ze strony jelit. Najczęstszą przypadłością są niewątpliwie ciężkie zaparcia. Niejednokrotnie zaczopowanie jelita grubego zmuszało lekarzy do podjęcia zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia zalegającej treści. Na szczęście w wielu przypadkach wystarcza lewatywa.

Kości, choć bogate w związki mineralne, nie mogą nigdy stanowić jedynego pokarmu dla psa. „Zapychanie” przewodu pokarmowego przez bezwartościowe produkty, prowadzi do niedoborów żywieniowych.

Kości drobiowe

Tego typu kości należy bezwzględnie unikać. Kości drobiowe rozkładają się na długie i ostre części, które bardzo łatwo ranią przewód pokarmowy. Nietrudno także o poranienie dziąseł i podniebienia. Kość taka zdecydowanie łatwiej może utknąć w gardle, co w ciężkich przypadkach może doprowadzić do uduszenia.

Kości inne niż drobiowe

Panuje przekonanie, że kości drobiowych nie należy podawać, za to wieprzowe jak najbardziej można. Nie jest to do końca prawdą. Szczególnie w odniesieniu do kości krótkich, które co prawda nie rozłożą się w postaci długich igieł, lecz w małe różnokształtne płytki o ostrych brzegach. One również mogą ranić przewód pokarmowy, a dostając się w nadmiernej ilości do jelita grubego, mogą go czopować prowadząc do uciążliwych obstrukcji.

Nie ma żadnego wskazania, aby uzupełniać dobrze zbilansowaną dietę naszego psa kośćmi. Istnieje za to wiele przeciwwskazań, które powinny skutecznie zniechęcać właścicieli czworonogów do całkowitego wyeliminowania ich z diety psa.

Dostępne na rynku specjalnie spreparowane grube kości wołowe czy wieprzowe służą bardziej do zabawy niż jako pokarm. W okresie wyrzynania zębów stałych u szczeniąt mogą stanowić idealne rozwiązanie na swędzące dziąsła. Pozwoli uniknąć to obgryzania mebli i innych przedmiotów przez takie psy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu