Opieka i wychowanie psa

04.11.2010
autor:  Lucyna Nieczytaiłow
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Szkolenie klikerowe to bardzo popularna metoda stosowana na całym świecie. W Polsce również zjednuje sobie coraz więcej sympatyków. Jej popularność wiąże się z tym iż łączy przyjemne z pożytecznym – nasz pies staje się niemal idealny a wszystko to za sprawą dobrej zabawy.

Nazwa szkolenia klikerowego pochodzi od narzędzia, które jest w nim niezbędne do pracy z psem. Kliker to niewielkie, mieszczące się w dłoni plastikowe pudełeczko z wbudowaną blaszką, po której naciśnięciu wydobywa się charakterystyczny dźwięk „klik-klik”. Dźwięk ten ma wskazywać psu o jakie zachowanie chodzi właścicielowi i za jakie będzie on nagradzany. Dźwięk klikera ma być sygnałem dla psa, że za chwilę otrzyma nagrodę (zazwyczaj jedzenie, ale równie dobrze rzucenie ulubionej zabawki), a także informacją, że podjął pożądane przez nas zachowanie. Wiele osób z pewnością pomyśli, że równie dobrze, można nagradzać pozytywne zachowanie psa komendą słowną. Jest to o wiele trudniejsze, ponieważ zanim wydobędziemy z siebie głos, minie kilka sekund, przez co pies może nie skojarzyć jakie zachowanie zostało nagrodzone. Poza tym dźwięk klikera jest zawsze taki sam, w przeciwieństwie do naszego głosu, który może się zmieniać w zależności od naszego nastroju. Dla psa kliknięcie jest zawsze czytelnym sygnałem, że zrobił coś dobrze. Kliker umożliwia nam natychmiastowe zaznaczenie oczekiwanego przez nas zachowania. Ważne jest, aby pies zrozumiał, że nagradzane jest to co robi w momencie kliknięcia. Jeżeli pies będzie kojarzył zachowanie z czymś przyjemnym tzn. z nagrodą to praktycznie zawsze będzie chciał je powtórzyć.

Istota szkolenia klikerowego

Szkolenie klikerowe jest alternatywą dla tradycyjnych metod szkolenia. Chodzi w nim przede wszystkim o wzmacnianie pozytywnych zachowań, za które pies jest nagradzany i ignorowanie zachowań niepożądanych. W tym szkoleniu nie można powiedzieć, że jakieś zachowanie jest złe i ukarać psa. Zachowanie, którego nie chcemy wykształcić u psa po prostu nie  jest nagradzane, a nie jak w przypadku tradycyjnego szkolenia, podczas którego pies za złe zachowanie był karany np. szarpnięciem za obroże. Pies uczył się wtedy jakie zachowanie wiąże się z przykrymi konsekwencjami i starał się ich unikać.

Początki

Praca z klikerem zaczyna się od tego, aby wyrobić u psa skojarzenie jego dźwięku z nagrodą. Jest to bardzo proste – naciskamy kliker i od razu podajemy psu nagrodę, ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Można też zacząć naukę od klikania i nagradzania za każdym razem kiedy pies spojrzy w naszą twarz i skupi na nas swoją uwagę, co będzie pomocne w dalszych ćwiczeniach. Każdy pies jest inny i jeden od razu skojarzy związek miedzy kliknięciem a nagrodą, natomiast inny będzie potrzebował na to kilku sesji treningowych. Kiedy nasz pupil pojął co oznacza dźwięk klikera możemy przejść do nauki zachowań (oczywiście nie wszystkich na raz).


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu