Opieka i wychowanie psa

31.05.2010
autor:  Anna Czaja
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

To pytanie często pojawia się, w momencie gdy decydujemy się zaopiekować jakimś zwierzęciem. Ciężko powiedzieć, który sposób żywienia jest lepszy. W dużej mierze zależeć to będzie od wiedzy jaką posiadamy na temat żywienia oraz czasu, który możemy poświęcić na przygotowywanie posiłków.

Żywienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zwierzęcia. Czy jest to kot, pies, czy może jeszcze inne zwierzę jego potrzeby żywieniowe zmieniają się na różnych etapach życia. Inne potrzeby ma zwierzę młode, a inne dorosłe czy stare. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się w czasie ciąży lub sezonu reprodukcyjnego. Zwierzęta chore i rekonwalescenci często wymagają specjalnej diety. Jak w takim razie zaspokoić ich potrzeby żywieniowe?

Przygotowanie prawidłowo zbilansowanej dawki pokarmowej wymaga odpowiedniej wiedzy oraz konsekwencji. Nie jest to proste. Właściciele, którzy decydują się sami przygotowywać pokarm dla swoich milusińskich powinni podpierać się dostępną literaturą lub konsultować dietę z lekarzem weterynarii. Aby stworzyć zdrowy i właściwie zbilansowany posiłek dla podopiecznego nie wystarczy rzucić mu resztek ze stołu, a wręcz jest to zjawisko szkodliwe. Zwierzęta nie tolerują wielu z naszych pokarmów. I mimo tego, że z chęcią zjadają podawane im pod stołem kąski, później muszą to odchorować przykrą niestrawnością.

Porównując karmy komercyjne z dietami domowymi okazuje się, że te pierwsze są przyswajane przez zwierzęta w około 90%, drugie zaledwie w 15%. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment karm gotowych. Możemy wybierać z pośród karm suchych, wilgotnych, półwilgotnych oraz suplementów i przysmaków.

Karmy wilgotne

Mogą być w pełni zbilansowane oraz niepełnowartościowe. Karmy wilgotne zbilansowane są gotowe do podania bezpośrednio po otwarciu puszki. Nie wymagają już żadnych dodatków. Karmy niepełne podaje się po uprzednim połączeniu z ryżem lub makaronem. „Puszki” zawierają duże ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Są bardzo chętnie zjadane przez zwierzęta ze względu na wysoką smakowitość. Często zalecane są dla zwierząt wychudzonych, w stanach niedożywienia. Jeśli podajemy je zwierzęciu zdrowemu w sposób niekontrolowany łatwo możemy doprowadzić go do otyłości. Dlatego należy zapoznać się informacją podaną na etykiecie odnośnie zalecanej dawki na kilogram masy ciała zwierzęcia. Plusem karm wilgotnych jest ich długi termin przydatności – około 18 miesięcy. Powinny być przechowywane w chłodnym miejscy (nie zaleca się ich mrożenia) nie narażonym na działanie promieni słonecznych.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu