Opieka i wychowanie psa

08.08.2010
autor:  Rafał Mikołajski
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Kiedy staniemy przed kojcem pełnym słodkich małych piesków , nie łatwo jest wybrać tego jednego partnera na 10 czasem 15 lat. Przecież każdy jest taki idealny.

Psy tak jak my maja rożne charaktery, a i rasy nie są bez znaczenia. Wybierając szczeniaka kierujmy się prostymi zasadami. Wybierajmy psy z hodowli domowych tam hodowane są one w miłości i cieple domowego ogniska, a nie jak w hodowlach – „fabrykach” gdzie pies widzi człowieka tylko podczas posiłku. Pamiętajmy, że wybieramy kompana wiec warto by było zastanowić się jaki charakter psa nam pasuje. Psy odmiennych ras będą różniły się znacząco pod względem zachowania  Pies energiczny taki jak np. Border Collie, Teriery, Chihuahua czy Jack Russel to rasy, które tryskają energia i wpadają bardzo łatwo w podniecenie, takie zwierzaki nie są dobre dla ludzi pracujących prawie cały dzień . W takim przypadku można się zdecydować na nie mniej urokliwe Bassety, Bloodhundy czy Mastiffy, psy tych ras lubią spacery, ćwiczenia ale i jak to „śpiące królewny” dobrze czują się na kanapie. Podobnie nie wybierajmy psów, które charakteryzuja sie indywidualnym charakterem i są trudne do ułożenia jak np. Akita, Husky czy Malamut. Są to psy dla ludzi którzy maja czas na konsekwentne oraz stanowcze układanie swoich pupili. Jednak gdy już jesteśmy u hodowcy postarajmy się wypytać o rodziców, jakimi są towarzyszami jak zachowują się w stosunku do ludzi. To jak zachowuje się mama szczeniaka wpływa na jego późniejsze zachowanie nie tylko biorąc pod uwagę genetykę, ale przecież to mama wprowadza swoje dziecko w meandry życia i ono chłonie jak gąbka dobre i złe zachowania. W wybraniu naszego ulubionego pupila mogą  być pomocne proste do zrealizowania testy:

Test gumowej zabawki
Wyciągamy zabawkę piszcząc tak, jakbyśmy chcieli się bawić. Większość szczeniaków podbiegnie, niektóre jednak będą nieco niepewne. Jeśli po paru minutach nie przełamią bariery i nie nabiorą chęci do zabawy może to świadczyć o niepewnym charakterze, zbytniej nerwowości, a to niezbyt dobra cecha domowego ulubieńca.

Przewrócenie na plecy
Bierzemy szczeniaka na ręce przewracamy na plecy i te pieski które mocno się wyrywają to jednostki niecierpliwe, nerwowe natomiast te które pozostają niemal że w paraliżującym bezruchu to psy lękliwe, niestabilne psychicznie, które w dorosłym życiu mogą zaskoczyć swoim zachowaniem np. mogą ugryźć ze strachu. Należy wybrać zwierze, które nie wyrywa się zanadto wtedy jest to pies o stabilnej psychice i posłuszny.

Pamiętajmy jednak żeby psa wybierać też z sercem, bo to on będzie przy nas w chwilach smutku i radości, a większość złych zachowań można naprawić dobrym treningiem i ułożeniem behawiorystycznym psa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu