Opieka i wychowanie psa

18.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Decydując się na psa, stajemy przed podstawowym dylematem: jakiego psa powinniśmy kupić bądź adoptować? Dla tych, którzy nie są tego pewni, rozważenie kilku poniższych kwestii będzie pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Szczenię czy dorosły pies?

Szczenię łatwiej adaptuje się do nowych warunków i łatwiej je wychować ponieważ nie ma utrwalonych negatywnych zachowań. Szczeniak łatwiej, i z reguły chętniej, uczy się nowych rzeczy, a obserwowanie jego rozwoju dostarcza właścicielowi dużo radości. Okupione jest to niestety większą ilością czasu jaki trzeba poświęcić w związku z opieką nad nim. Niemożliwe jest pozostawienie szczenięcia bez opieki na 8-10 godzin i udanie się do pracy. Podobnie konieczność częstych i regularnych posiłków oraz spacerów zmusza właściciela do sporych wyrzeczeń.

Dorosły pies również wymaga odpowiedniej ilości czasu, jaki trzeba dla niego wygospodarować. Opieka nad nim jest jednak mniej kłopotliwa, a sam moment zajęcia się psem bardziej, niż w przypadku szczenięcia, zależy od nas. Dorosłe psy zazwyczaj są nauczone czystości co jest dużym plusem dla każdego, kto choć raz uczył szczenię nie załatwiać się na dywan. Psy dorosłe niekiedy posiadają utrwalone negatywne zachowania, których skorygowanie często jest bardziej pracochłonne niż nauczenie szczeniaka wszystkiego „od podstaw”. Jeżeli tylko pozwalają nam na to obowiązki i rozkład dnia, powinniśmy zdecydować się na szczenię.

Pies czy suka?

W tym wypadku wybór zależy głównie od naszych preferencji. Generalnie, suki są łagodniejsze, bardziej przywiązane do domowników i mniej problemowe w wychowaniu. Nie jest to jednak żelazną regułą, gdyż wiele zależy od indywidualnego charakteru danego psa. Decydując się na sukę, musimy brać pod uwagę fakt występowania rui dwa razy do roku i związanych z tym niedogodności (ucieczki, nieplanowane ciąże, zanieczyszczanie mieszkania). Możemy ich uniknąć poddając sukę zabiegowi sterylizacji.

W przypadku wyboru psa musimy liczyć się z teoretycznie większą niezależnością, skłonnością do agresji skierowanej przeciwko innym samcom oraz nieposłuszeństwem spowodowanym obecnością suk w cieczce. Podobnie jak sukę, również samca poddać możemy zabiegowi sterylizacji, który ogranicza negatywne zachowania związane z płcią. I pies i suka odpowiednio wychowane będą dobrym wyborem.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu