Opieka i wychowanie psa

fot. sxc.hu

28.07.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Wokół psów, ich zachowania, pielęgnacji i sposobu postępowania z nimi narosło mnóstwo obiegowych prawd, przesądów i mitów. Wiele z nich jest tak absurdalna, że trudno brać je poważnie, inne wydają się być całkiem racjonalne.

Mieszańce są zdrowsze od psów rasowych

Faktem jest, że dla wielu ras określone są choroby dziedziczne, co może sprawiać wrażenie iż mieszańce są od nich wolne a co za tym idzie zdrowsze. Należy jednak pamiętać, że podobnych badań nie prowadzi się dla mieszańców jako grupy zbyt niejednorodnej. Drugą istotną kwestią jest fakt, że odsetek leczonych psów rasowych jest nieporównywalnie większy od leczonych mieszańców. Duża część psów nierasowych nie jest wcale leczona przez swoich właścicieli. Odzwierciedleniem tego jest większy odsetek psów rasowych ze stwierdzonymi dolegliwościami.

Pies „saneczkuje” po dywanie – zapewne ma owsiki

„Saneczkowanie” czyli charakterystyczne pocieranie odbytem o podłoże z tylnymi kończynami wyciągniętymi do przodu zazwyczaj spowodowane jest zatkanymi bądź podrażnionymi gruczołami okołoodbytowymi. Nawiasem mówiąc, owsiki u psów nie występują.

Pies z czarnym podniebieniem jest groźny

To czy pies ma czarne podniebienie zależy od zawartego w komórkach błony śluzowej barwnika i z agresywnością lub temperamentem nie ma nic wspólnego.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu