Opieka i wychowanie psa

07.08.2010
autor:  Rafał Mikołajski
kategoria:  Opieka i wychowanie psa

Myśląc, że twój pies atakuje Cię dla zabawy lub żeby zrobić Ci krzywdę mylisz się. Pies w ten sposób pokazuje najbardziej dosadnie to ,że coś mu nie pasuje lub że Ty jako właściciel musisz zmienić swoje zachowanie. Obserwując psa możesz zauważyć ,że daje on Tobie wcześniejsze znaki np. przedłużone bezpośrednie spojrzenie, zjeżona sierść, warczenie, pokazywanie zębów, zesztywnienie ciała, położenie uszu u niektórych ras. Pies całym sobą pokazuje ,że jest niezadowolony i zaraz zaatakuje.

Panuje opinia, że niektóre rasy są agresywne same z siebie. Jednak to nie jest do końca prawda bowiem badania przeprowadzane zostały tylko na grupie osób, które na skutek pogryzień zmarły. Wiadomo jednak, że popularność psów typu pit bull fałszuje wyniki tak samo jak to, że mały pies np. york mimo ze może być bardziej agresywny nie zada śmiertelnych obrażeń. Wiele agresywnych zachowań psów jest spowodowanych przez właścicieli , którzy biją swoje czworonogi, a nawet czasem katują je. Niektórzy specjalnie wyzwalając agresje głodują swoje zwierzęta, a potem rzucają ochłapy mięsa żeby walczyły o nie . Właśnie w ten sposób tworzy się psy- potwory zdolne zabijać.

Agresja ma różne oblicza i podstawy które należy zrozumieć żeby jej zapobiegać:

Agresja dominacyjna

Jest najczęstsza i uleczalna forma agresji. Polega ona na chęci znalezienia miejsca w stadzie przez twojego psa. Pies musi wiedzieć gdzie jest jego miejsce dlatego będzie chciał się wspinać po szczeblach hierarchii i niestety może zacząć od najsłabszych w rodzinnym stadzie czyli dzieci. Dlatego pieszczenie się z psami i traktowanie ich jak dzieci jest bardzo złe i powoduje takie przypadki. W celu rozwiązania problemu należy zgłosić się do behawiorysty gdyż problem jest bardzo złożony i trzeba nad nim popracować z profesjonalista.

Agresja zaborcza

Jest to agresja w której pies chce powiedzieć „Nie ruszaj tego to moje” dotyczy najczęściej jedzenia lub ulubionej zabawki. Psy potrafią ugryźć jeśli z bardzo zbliżymy się do nich podczas posiłku. Myślą po prostu ze zabierzemy im to wspaniałe jedzenie. Jest na to sposób co jakiś czas podchodź do swojego pupila podczas jedzenia przybliż rękę do miski ze smakołykiem i daj mu np. kawałek kurczaka. Pomyśli wtedy ze nie chcesz mu zabrać jedzenia a dobre zachowanie z jego strony może dać mu nagrodę. Jednak pamiętaj jeśli pies cały czas broni zaciekle jednej i tej samej zabawki, usuń ją z jego życia.

Agresja lękowa

Jak wiadomo pies może ugryźć ze strachu jest to końcowe stadium leku. Gdy pies dowie się, że agresją może oddalić niebezpieczeństwo od siebie zacznie stosować ten fortel.

Agresja terytorialna

Psy są pewne siebie na swoim terytorium tj. podwórko, dom, mieszkanie dlatego jeśli brakuje psu wcześniejszej socjalizacji może dostrzegać w każdym z naszych gości zagrożenie i będzie ich gryzł. W celu próby zapobiegnięcia możemy porosić odwiedzających żeby dali psu smakołyk a potem dali się obwąchać.

Agresja matczyna

Występuje wtedy gdy suka bez zahamowań i zaciekle broni swoje młode.

Nad tymi wszystkimi rodzajami agresji możemy popracować z behawiorystą i uwolnić się od tego problemu. Pamiętajmy jednak ze to nie psy są złe z natury, tylko człowiek i jego zachowanie robi z nich bestie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu