Choroby psów

07.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Wraz z wiekiem pogorszeniu ulega sprawność ruchowa psa. Spowodowane jest to różnymi czynnikami. Jednym z problemów tego typu jest zwyrodnienie kręgosłupa. Zwierzę w miarę upływu czasu przejawia coraz większe problemy z poruszaniem się. Leczenie takiego pupila jest długotrwałe, czasami może być konieczne podawanie lekarstw do końca życia.

Przyczyny

Proces zwyrodnieniowy powstaje u psów starszych. Według statystyk dotyczy on 50% zwierząt powyżej szóstego roku życia oraz 75% w wieku 9 lat. W większości dotyczy suk, u samców zdarza się dość sporadycznie. Najbardziej narażone są psy ras dużych, szczególnie często do zwyrodnienia kręgosłupa dochodzi u owczarków niemieckich. Zdarza się również u bokserów, airedale terierów oraz cocker spanieli.

Zwyrodnienie jest niezapalną chorobą, w której przebiegu powstają narośle guzowate na powierzchni kręgów. Najczęściej ten proces dotyczy odcinka piersiowo-lędźwiowego.

Objawy

Zazwyczaj brak jest wyraźnych objawów chorobowych, dlatego schorzenie jest niewykrywane lub diagnozowane przy okazji wykonywania badań kontrolnych. Jednak czasami są dość mocne symptomy. Dotyczą one przede wszystkim problemów z poruszaniem się, powstaje tak zwany sztywny chód. Na skutek powstających narośli na kręgach ograniczona zostaje ruchomość między poszczególnymi odcinkami kręgosłupa. Zwierzę chodzi w taki sposób, jakby nie mogło zginać kończyny, stąpa sztywno i twardo. Takim objawom często towarzyszy ból podczas poruszania się oraz w czasie podnoszenia się z pozycji leżącej. W takich przypadkach jest niewskazane, aby pies chodził po schodach, będzie mu to sprawiać duży ból.

Leczenie

W większości przypadków prowadzona jest terapia farmakologiczna, która jest oparta na podawaniu leków niesterydowych przeciwzapalnych. Dobrym wspomaganie takiego leczenia jest uzupełnianie karmy w składniki pokarmowe odżywiające chrząstki stawowe. W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Zazwyczaj ma to miejsce przy długotrwałym procesie chorobowym i pojawieniu się objawów neurologicznych. Przed taką operacją należy zrobić badania krwi oraz zdjęcia rentgenowskie. Pozwoli to ustalić konkretny obszar zmian oraz dowiedzieć się czy stan ogólny psa pozwala na podanie mu narkozy. Choroba ma charakter postępowy i należy zdać sobie sprawę, że można ją jedynie spowolnić.

Profilaktyka

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia kręgosłupa warto pilnować wagę psa. Zwierzęta otyłe są bardziej narażone na tego typu zmiany, wynika to z dużych przeciążeń stawów i całego organizmu. W przypadku psów, które skończył pięć lat należy pomyśleć o corocznym wykonywaniu badań rentgenowskich oraz badań krwi. Takie działanie pozwoli na wcześniejsze wykrycie zmian zwyrodnieniowych. Pozwoli na szybsze rozpoczęcie terapii i przedłużenie sprawności pupilowi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu