Choroby psów

04.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów


Objawy

Pierwszym z objawów jest zazwyczaj bolesność gałki ocznej, przymykanie oka. Pies może przekrzywiać głowę na jedną stronę. Oko lub oczy często bywają opuchnięte i zaczerwienione. Zwierze może zacząć wpadać na różne przedmioty, będzie to wynikiem braku ostrości widzenia oraz złej oceny odległości od przeszkody. Jest to szczególnie niebezpieczne dla starszych zwierząt, dlatego w ich przypadku należy w miarę możliwości ułatwić im poruszanie się.

Leczenie

W większości przypadków niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Miejscowe leczenie nie przynosi zazwyczaj pożądanych efektów i na dłuższą metę nie ma sensu. Czasami w przypadku tylnego zwichnięcia dopuszczalne jest zastosowanie terapii miejscowej w celu utrzymania soczewki między źrenicą. Jednak takie działanie ma na celu jedynie przesunąć w czasie zabieg chirurgiczny.

Leczenie polega przede wszystkim na ustaleniu soczewki we właściwej pozycji. Oczywiście jeżeli jest to wykonalne. Takiej oceny musi dokonać lekarz. Czasami jedynym rozwiązaniem okazuje się usunięcie soczewki. Może dotyczyć to obu oczu lub jednego. Wszystko jest uzależnione od podłoża choroby i powstałych zmian patologicznych. Dlatego jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, które wskazują na uraz oczu psa należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską do gabinetu weterynaryjnego. Szybsze wykrycie zmian pozwoli na skrócenie czasu leczenia.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu