Choroby psów

04.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Zazwyczaj jest wynikiem urazów, jaskry lub ma podłoże genetyczne. Dość często zdarza się u terierów, szczególnie w starszym wieku. Może dotyczyć obu soczewek, lecz nie jest to regułą. Takie schorzenie wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Co to jest soczewka?

Stanowi element układu optycznego oka. Ma kształt dwuwypukły i potrafi odkształcać się na skutek zmiany napięcia mięśnia rzęskowego. Znajduje się między tęczówką i ciałem szklistym. Posiada zdolność do zmiany załamywania światła, przez co powstający na siatkówce obraz jest ostry. Dzieje się to niezależnie od odległości od obserwowanego przedmiotu.

Zwichnięcie

Jest to całkowita zmiana położenia soczewki w stosunku do jej fizjologicznego umiejscowienia. Możemy mieć do czynienia z przednim lub tylnym zwichnięciem. Uzależnione jest to od stopnia zmiany pozycji soczewki. W zwichnięciu tylnym zostaje ona przesunięta w kierunku komory ciałka szklistego, a więc w głąb oka. Natomiast przednie zwichnięcie to przemieszczenie soczewki przez źrenicę do przedniej komory oka. Zmiana lokalizacji może dotyczyć obu soczewek, lecz nie jest to regułą. Nie zawsze również bywa tak, że obie struktury przemieszczają się w identyczny sposób.

Przyczyny

Zazwyczaj takie schorzenie to wynik urazu, nowotworu lub zapalenia błony naczyniowej. Pojawia się również jako wynik powstania jaskry lub tworzenia się zaćmy. Bardzo często ma również podłoże genetyczne. Predysponowane do wystąpienia tego schorzenia są teriery oraz ich mieszańce. Zwichnięcie soczewki pojawia się u nich najczęściej w wieku od 4 do 9 lat. Również schorzenie ma dość duże szanse wystąpienia u owczarków niemieckich, border collie i spanieli. Jednak nie oznacza to, że choroba nie występuje u innych ras psów.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu