Do wykonania wielu zabiegów weterynaryjnych potrzebne jest znieczulenie. Znieczulenie ma na celu zniesienie bólu oraz zwiotczenie mięśni, co umożliwia właściwe przeprowadzenie zabiegu.
Dlaczego właściciele boją się znieczulenia pupila?
Strach, który zawsze towarzyszy właścicielowi czworonoga jest spowodowany obawą, ze pies się nie obudzi. Niestety jest to przyczyną wielu konfliktów z lekarzami weterynarii, którzy bezskutecznie próbują wytłumaczyć przebieg znieczulenia i rozwiać wszelkie obawy. Co dziwne większość osób nie martwi sam zabieg czy trudność w jego wykonaniu. Problem zawsze stanowi wprowadzenie zwierzęcia w sen. Ma to niestety związek z tym, że jeszcze paręnaście lat temu medycyna weterynaryjna małych zwierząt dopiero zaczynała się rozwijać i w tamtym okresie było dość dużo przypadków zejścia zwierząt z powodu źle dobranej dawki anestetyku.
Jednak dzisiaj rozwój anestezjologii zwierząt pozwala na precyzyjne dostosowanie rodzaju środka znieczulającego oraz dobranie właściwej dawki. Również weterynarze mają do dyspozycji niezbędną aparaturę za pomocą której mogą kontrolować parametry życiowe zwierzęcia w czasie zabiegu.
Przed znieczuleniem
Zanim pies zostanie poddany działaniu narkozy trzeba sprawdzić w jakim jest stanie zdrowia. Niezbędne do określenia tego będzie przeprowadzenie podstawowych badań krwi. Dzięki nim będzie możliwa ocena narządów wewnętrznych. Głównie chodzi tu o stan nerek i wątroby. Przydatne, szczególnie u starszych zwierząt jest badanie ekg. Za jego pomocą ocenia się stan serca, miarowość jego bicia oraz wydajność pracy. Dopiero po wykonaniu tych badań można poddać psa znieczuleniu.
Jak działa znieczulenie?
Najważniejszym zadaniem środków znieczulających jest zniesienie czucia bólu. Taki rodzaj znieczulenia zwany jest miejscowym, jest ono używane do drobnych zabiegów chirurgicznych. Środki miejscowo znieczulające przerywają jedynie przewodzenie impulsu nerwowego w obrębie danego miejsca. Nie powodują one jednak wyłączenia świadomości zwierzęcia.
Utratę świadomości, zniesienie bólu i wprowadzenie w sen powodują anestetyki znieczulenia ogólnego. Działają one na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. Takiemu znieczuleniu poddawane jest zwierzę w przypadku poważniejszych zabiegów (sterylizacja, kastracja). Zazwyczaj podczas zabiegów weterynaryjnych stosuje się znieczulenie ogólne złożone. Ma ono na celu najpierw poddanie zwierzęcia premedykacji (popularnie zwanej „głupim jasiem”). W tym czasie zwierzę może wymiotować i powoli zacząć słaniać się na nogach. Dopiero po tym etapie podawane jest znieczulenie główne. Pod jego działaniem zwierzę zapada w sen.
Rodzaj środków znieczulających jest dobrany pod względem psa oraz zabiegu jaki będzie wykonywany. Zawsze w razie jakichkolwiek komplikacji istnieje możliwość natychmiastowego wybudzenia zwierzęcia z narkozy. To bardzo zwiększa bezpieczeństwo w czasie operacji. Pozwala na pełną kontrolę zwierzęcia.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu