Choroby psów

18.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Do urazu tego dochodzi najczęściej podczas działania mechanicznego, może to być wypadek samochodowy. Jednak są także sytuacje, w których dochodzi do złamania żuchwy bez działania czynnika mechanicznego. Przyczyną mogą być nowotwory lub zapalenia okostnej. Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne.

Przyczyny

Jako główne czynniki wymienia się przede wszystkim wypadki samochodowe, uderzenie lub nadepnięcie psa. Niemniej jednak taki uraz może mieć podłoże w procesie chorobowym który toczył się w jego obrębie. Mowa tu o rozwijających się nowotworach i długotrwałych procesach zapalnych. Takie urazy zdarzają się najczęściej u starszych zwierząt i dotyczą przede wszystkim małych ras. Są one bardziej narażone ze względu na swój wzrost i przez to zwiększoną łatwość ulegania wypadkom. Narażone są bardziej psy, które nigdy nie miały przeprowadzanych żadnych zabiegów stomatologicznych. Chodzi tu głównie o czyszczenie zębów i ściąganie kamienia nazębnego. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa bardzo niekorzystnie na higienę jemy ustnej i stan zębów jest rodzaj karmy jaka zwierzę przyjmowało. Na przegranej pozycji są zwierzęta karmione mokrym jedzeniem i resztkami z obiadu. Taki pupil nie ma możliwości mechanicznego ścierania sobie płytki nazębnej podczas jedzenia. Rozwijające się stany zapalne w zaniedbanej jamie ustnej są doskonałym środowiskiem dla rozwoju martwicy i nowotworów.

Objawy

Zwierzęta ze złamaną żuchwą często nadmiernie się ślinią. Często jest to ślina z domieszką krwi. Wynika to z przerwania ciągłości tkanek podczas urazu. Pies reaguje bólowo na wszelkie próby omacywania miejsca urazu, nie chce jeść ani pić. Pupil jest apatyczny i może popiskiwać, a czasami wręcz wyć. W takich sytuacjach niezbędna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna.

Leczenie

Jest możliwe jedynie leczenie chirurgiczne. Zabieg polega na unieruchomieniu złamanej kości i ustaleniu jej w takiej pozycji, aby możliwy był jej ponowny zrost. Zanim jednak będzie przeprowadzone zabieg konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Jest to niezbędny element decydujący o prawidłowym ułożeniu złamanej kości. Istnieje wiele metod stabilizacji złamanej żuchwy. Lekarz prowadzący dobierze najwłaściwszą do danego rodzaju złamania i wielkości psa. Żuchwa zrasta się dość szybko, lecz istnieje ryzyko powikłań. Zaliczyć tu trzeba wady zgryzu i wystąpienie zapalenia szpiku kostnego. Jednak nawet przy wystąpienia wady zgryzu jest to niewielki mankament, gdyż zwierzęta łatwo przyzwyczajają się do tego typu dysfunkcji. Możliwe jest również, że nie nastąpi zrost złamanych fragmentów żuchwy. Takie sytuacje także się zdarzają. Wtedy jedyną alternatywą jest przeprowadzenie mandibulektomii, czyli usunięcie żuchwy. Takie zabiegi są niezwykle rzadko wykonywane ze względu na sprzeciw właścicieli, którzy nie wyobrażają sobie jak zwierzę mogłoby funkcjonować mając jedynie szczękę. Jest to rzeczywiście trudne, ale nie jest niewykonalne. Niemniej jednak zawsze podjęcie takiej decyzji należy do właściciela. Trzeba się zastanowić co będzie lepsze dla pupila.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu