Choroby psów

08.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Kość piętowa jest największą kością stawu nadgarstkowego. Do jej urazów dochodzi głównie u psów wyścigowych. W przypadku diagnozowania tego typu schorzenia należy wziąć także pod uwagę możliwość zerwania ścięgna Achillesa. Oba urazy dają bardzo podobne objawy. Niezbędna jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Przyczyny

Ze względu na specyficzny tor podczas wyścigów psich, czyli przeciwny do ruchu wskazówek zegara, zwierzęta biegnąc skręcają w lewo. W takiej sytuacji dużym obciążeniom ulega kończyna prawa, w której uraz tego typu jest diagnozowany najczęściej.

Kość piętowa jest największą kością stawu nadgarstkowego, łączy się z kością skokową tworząc stabilny staw. W swej budowie posiada miejsce przyczepu dla największego ścięgna organizmu – ścięgna Achillesa. Często uraz tego ścięgna daje podobne objawy jak złamanie kości piętowej. Złamanie powstaje na skutek obciążania części stopowej kończyny. Wiek i płeć nie mają wpływu na częstość występowania takich urazów. Czasami złamaniu kości piętowej nadgarstka towarzyszy uszkodzenie ośrodkowej kości stępu.

Objawy

W wyniku uszkodzenia kości piętowej dochodzi do powstania tak zwanej postawy stopochodnej. Pies z takim urazem porusza się w taki sposób, że powierzchnia podeszwowa pięty dotyka ziemi. Przypomina to sposób ułożenia kończyny jaki występuje u królików. Poruszaniu się towarzyszy dość duży ból, dlatego pies z reguły nie wykazuje chęci do nadmiernego ruchu. Zazwyczaj pupil stara się w jak największym stopniu odciążyć uszkodzoną kończynę. Dodatkowo występuje obrzęk stawu oraz trzeszczenie podczas poruszania się.

Leczenie

Jedynym leczeniem jakie można zastosować w tym przypadku jest zabieg chirurgiczny. Zespolenia kości będzie wymagało założenie gwoździ, śrub i drutów. Są one zostawiane w kończynie na stałe, chyba ze wystąpi jakieś powikłanie związane z ich użyciem. Wtedy są usuwane. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich. Pozwoli to na ocenę złamania, a przede wszystkim możliwe będzie upewnienie się czy powstałe objawy nie są wynikiem uszkodzenia ścięgna Achillesa.

Kość piętowa jest chyba najlepszą kością w stawie nadgarstkowym  pod względem szybkiego powrotu do poprzedniej sprawności. Po takim złamaniu jest praktycznie pewne, że pies odzyska dawną sprawność. Po zabiegu jest konieczne założenie opatrunku usztywniającego kończynę. Spacery będą możliwe jedynie na krótkiej smyczy, trzeba bowiem ograniczyć w czasie leczenia aktywność fizyczną. Trzeba tez rozpocząć ćwiczenie rehabilitacyjne, które uchronią przed zanikiem ruchomości mięśni. Wskazane jest powolne zginanie i prostowanie stawu nadgarstkowego. Oczywiście wszystkie te zabiegi należy uzgodnić z lekarzem weterynarii i stosować się od jego zaleceń.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu