Choroby psów

03.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Zespół samouszkodzenia kończyn jest bardzo rzadkim schorzeniem neurologicznym występującym u młodych psów. Objawia się on brakiem czucia w obrębie łap i prowadzi do uszkodzeń skóry.

Czym jest zespół samouszkodzenia kończyn?

Jest to bardzo rzadka choroba neurologiczna o nieznanej przyczynie. Schorzenie objawia się brakiem czucia bólu i ciepła w obrębie wszystkich czterech łap. Choroba była notowana u siberian husky, border collie, owczarków szkockich collie, dogów niemieckich, spanieli i bernardynów, nie potwierdzono jednak jej dziedzicznego charakteru. Brak odczuwania bólu kończyn prowadzi do ich uszkadzania. Psy nie odczuwają uderzeń i urazów. Powtarzające się uszkodzenia prowadzą do zmian zwyrodnieniowych, zakażenia tkanek miękkich i innych powikłań. Choroba najczęściej objawia się u zwierząt obu płci, w wieku od trzech do pięciu miesięcy.

Jakie są objawy zespołu samouszkodzenia kończyn?

Pierwszym symptomem wskazującym na występowanie u psa zespołu samouszkodzenia kończyn są powtarzające się urazy łap. Otarcia naskórka, rany, urazy pazurów w obrębie łap, których nie obserwowano u psa w pierwszych dwóch miesiącach życia powinny skłonić właściciela do skonsultowania się z lekarzem weterynarii. Objawem, który niezawodnie wskazuje na zespół samouszkodzenia kończyn jest brak czucia we wszystkich czterech łapach. Szczenięta są niewrażliwe na ukłucia igłą i szczypanie skóry na łapach. Jeżeli choroba umknęła uwadze opiekunów, dochodzi zazwyczaj do zakażenia ran powstających na łapach i uogólnionego procesu zapalnego, który spowodowany jest toksynami produkowanymi przez bakterie.

Jak leczy się zespół samouszkodzenia kończyn?

Ponieważ jest to choroba bardzo rzadko występująca u psów, nie opracowano jeszcze schematu leczenia. Dotychczasowe próby polegające na podawaniu środków przeciwzapalnych, sterydów i dużych dawek witamin z grupy B nie przynosiły widocznych rezultatów. Według obecnego stanu wiedzy jest to choroba nieuleczalna. Pomimo, iż samo zaburzenie neurologiczne leżące u podstaw zespołu samouszkodzenia kończyn nie jest groźne dla życia psa, to rezultaty jego występowania w postaci nawracających urazów i zakażeń tkanek łap skłaniają do poddania chorego zwierzęcia eutanazji.

Jak zapobiegać występowaniu zespołu samouszkodzenia kończyn?

Nieznana przyczyna występowania schorzenia uniemożliwiają ustalenie czy zwierze może być genetycznie obciążone tą chorobą. Nie ma możliwości zapobiegania wystąpieniu objawu neurologicznego jakim jest zaburzenie czucia w łapach. Teoretycznie można podjąć próby przeciwdziałania uszkodzeniom kończyn poprzez stosowanie opatrunków osłaniających kończyny, ograniczanie ruchu, kontrolowanie łap pod kątem urazów i ich natychmiastowe leczenie. Brak jest jednak danych na ile takie zabiegi są skuteczne i w jakim stopniu wpływają na komfort życia chorych zwierząt.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu