Choroby psów

07.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Zerwane więzadło to najczęstszy uraz stawu kolanowego. Najczęściej jest to uraz więzadła przedniego. Zdarza się przeważnie u psów większych ras oraz u zwierząt otyłych. Leczenie zazwyczaj jest chirurgiczne, polega na rekonstrukcji zerwanego więzadła.

Przyczyny

Około 30% kulawizn kończyn miedniczych ma swoje podłoże w stawie kolanowym. Bardzo często dotyczy to właśnie więzadeł krzyżowych. W kolanie są dwa więzadła krzyżowe, jednak przednie jest najbardziej narażone na tego typu urazy. Najbardziej narażone są rasy takie jak rottweiler, mastif, labrador, berneński pies pasterski i owczarek niemiecki. Przyczynami zazwyczaj bywają uraz lub zmiany zwyrodnieniowe stawów. Również nieprawidłowości w budowie anatomicznej i otyłość zwierzęcia stwarza większe prawdopodobieństwo uszkodzenia stawu kolanowego.

Objawy

Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się kulawizna kończyny. Jeśli pies porusza się to trzyma kończynę zgiętą w stawie kolanowym. Wygląda to tak jakby ją podciągał. W czasie poruszania się słychać głośne klikanie. W zależności od czasu w jakim wystąpił uraz pies inaczej ustawia kończynę. Początkowo będzie w ogóle na niej nie stawał, a po około czternastu dniach od urazu zacznie się na niej lekko opierać. Kiedy zwierzę stoi to trzyma w charakterystyczny sposób uszkodzoną kończynę. Opiera ją na koniuszkach palców. Zerwaniu więzadła towarzyszy ból oraz powiększenie stawu kolanowego na skutek opuchlizny.

Leczenie

W przypadku podejrzenia urazu więzadła krzyżowego kolana konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki temu możliwa będzie ocena rozległości urazu oraz ewentualne stwierdzenie innych uszkodzeń stawu. Zazwyczaj leczenie jest dwojakiego rodzaju. Może być zachowawcze lub chirurgiczne. U małych psów, do 15 kg stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na ograniczeniu psu ruchu i założeniu opatrunku usztywniającego na około sześć tygodni. Dodatkowo trzeba psa wyprowadzać na spacer jedynie na smyczy. Nie może on skakać ani biegać. Podawane są w tym czasie leki przeciwzapalne i chondroprotektory.  Przy stwierdzonej nadwadze należy rozpocząć także dietę odchudzającą.

Jeśli zwierze waży więcej niż 15 kg i terapia zachowawcza nie przyniosła efektów to wskazane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jest wiele technik, za pomocą których możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego kolana. Powrót do pełnej sprawności nie zawsze jest możliwy. Wynika to przede wszystkim z czasu w jakim zostało podjęte leczenie oraz prawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Ogromną rolę odgrywa również tu opieka pooperacyjna i rehabilitacja psa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu