Choroby psów

23.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Zatrzymanie łożyska jest jedną z występujących stosunkowo często komplikacji poporodowych. Pomimo iż jest to sytuacja potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia psa to szybka interwencja lekarska w zdecydowanej większość przypadków pozwala wyleczyć psa bez komplikacji i powikłań.

Na czym polega zatrzymanie łożyska?

W czasie trwania ciąży każdy z płodów znajdujących się wewnątrz macicy posiada własne łożysko, czyli rodzaj otoczki umożliwiającej odżywianie się rozwijającego zarodka. Wynika z tego, że ilość łożysk jest taka sama jak ilość szczeniąt znajdujących się w brzuchu suki. Podczas porodu łożysko pęka, szczenię zostaje „wyciśnięte” na zewnątrz poprzez skurcze macicy a po szczenięciu zazwyczaj w ten sam sposób wydostaje się z macicy łożysko. Niekiedy łożysko zostaje wydalone dopiero po urodzeniu się wszystkich szczeniąt. Zawsze jednak ilość łożysk jakie zostały wyparte z macicy powinna być taka sama jak ilość urodzonych szczeniąt. Zatrzymanie łożyska zdarza się najczęściej przy porodach przedwczesnych i u suk małych ras. Zazwyczaj zatrzymaniu ulega jedno lub dwa łożyska ale zdarzają się sporadycznie przypadki kiedy liczba ta jest większa.

Czy zatrzymanie łożyska jest niebezpieczne dla suki?

Poród odbywa się poprzez rytmiczne skurcze macicy (parcie). Po porodzie macica zaczyna się obkurczać, czyli następuje stopniowe zmniejszanie jej rozmiarów (tzw. inwolucja). W przypadku kiedy proces ten jest zaburzony dochodzi między innymi do zatrzymania łożyska. Łożysko które pozostało w macicy może być przyczyną rozwinięcia się zapalenia tego narządu. Zapalenie może rozwinąć się w wyniku rozkładu martwej tkanki łożyska i zakażenia bakteriami lub też poprzez powodowanie przez łożysko miejscowej martwicy ściany macicy. W każdym takim wypadku występuje ryzyko dla zdrowia a nawet życia, na skutek  zatrucia organizmu wytwarzanymi w takim procesie toksynami. Istnieje również możliwość perforacji (przedziurawienia) ściany macicy i rozwinięcia się bezpośrednio zagrażającemu życiu psa, zapalenia otrzewnej.

Jakie są objawy zatrzymania łożyska?

Najłatwiejszym do zauważenia objawem jest fakt wydalenia mniejszej liczby łożysk niż szczeniąt. Konieczne jest więc zwrócenie uwagi przez właściciela na przebieg porodu i ilość wypartych łożysk. Symptomem zatrzymania łożyska może być zielono-czarny wypływ z pochwy utrzymujący się dłużej niż dwanaście godzin po porodzie. Niekiedy można też zaobserwować resztki sznura pępowinowego lub strzępki błon płodowych wystające ze szpary sromowej. W późniejszym okresie pojawia się cuchnący, ropny wypływ z pochwy, a stan ogólny zwierzęcia pogarsza się.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu