Choroby psów

08.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Metaldehyd jest substancją stosowaną w preparatach do zwalczania ślimaków. Stanowi on coraz częstszą przyczynę zatruć u psów w okresie od wiosny do jesieni.

Jak dochodzi do zatrucia?

Metaldehyd jest składnikiem trutek na ślimaki. Są to zazwyczaj preparaty w formie granulek lub tabletek, najczęściej barwy zielonej lub niebieskiej. Ponieważ stosowane są najczęściej w przydomowych ogródkach i na działkach, tam też zwykle dochodzi do zatrucia. Charakterystyczne jest zatruwanie się psów środkiem wysypanym przez właścicieli, co jest dowodem powszechnej beztroski w kwestii używania środków potencjalnie niebezpiecznych dla psa. Psy chorują w wyniku zjedzenia preparatu. Przyjęcie trzydziestu gramów może być śmiertelne dla psa o wadze dwudziestu kilogramów, zatem zazwyczaj przy okazji zwalczania ślimaków w przeciętnym ogródku w zasięgu psa znajduje się ilość trucizny kilkukrotnie przewyższająca dawkę śmiertelną. Zatrucie metaldehydem zawsze jest stanem zagrażającym życiu. Analiza zatruć w innych krajach dowodzi również, że śmiertelność jest najwyższa spośród wszystkich notowanych przypadków.

Jakie są objawy zatrucia?

Psy wykazują objawy zatrucia w ciągu 1-3 godzin od spożycia trucizny. Najczęściej występują drgawki, znaczny wzrost temperatury ciała, drżenia mięśni, przyśpieszenie rytmu serca i oddechów, wymioty i biegunka. Niekiedy od psa można wyczuć zapach octu. Śmierć następuje najczęściej w wyniku niewydolności oddechowej w 4-24 godziny od przyjęcia preparatu zawierającego metaldehyd.

Co robić w wypadku zatrucia?

Jeżeli jesteśmy świadkami spożycia przez naszego psa preparatu przeciwko ślimakom powinniśmy jak najszybciej zawieźć psa do lekarza. Czas odgrywa tu pierwszorzędne znacznie gdyż szybko podjęte leczenie polegające na płukaniu żołądka i ewentualnym leczeniu objawowym, w razie wystąpienia objawów zatrucia, pozwala zazwyczaj uratować zwierzę. W razie wystąpienia objawów rokowanie jest gorsze, lecz dalej możliwe jest uratowanie psa. W każdym wypadku nagłego wystąpienia u psa objawów zatrucia należy udać się z nim do lekarza i poinformować go o używanych przez nas lub w naszej okolicy środkach ochrony roślin. Dotyczy to również preparatów które nie były przez nas używane ale znajdują się w miejscu dostępnym dla psa.

Jak zapobiegać zatruciom?

Wszelkie środki ochrony roślin i inne substancje trujące powinny być zabezpieczone przed dostępem psa i przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Wysypując trutkę należy upewnić się że pies nie będzie miał do niej dostępu oraz że wszystkie osoby mogące wpuścić psa na teren stosowania trucizny są poinformowane o jej obecności. Po zakończeniu tępienia ślimaków pozostałości trutki należy usunąć. Każdy przypadek nagłego pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia powinien być niezwłocznie konsultowany z lekarzem weterynarii. Należy uczyć psa niepodejmowaniu pokarmu i nieczystości z ziemi – zatrucia często dotyczą zwierząt mających skłonność do „dożywiania się” na trawnikach i chodnikach.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu