Choroby psów

06.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Zatrucia zdarzają się u psów stosunkowo rzadko, jednak często niosą ze sobą ryzyko utraty życia. Poznanie najpowszechniejszych i najbardziej niebezpiecznych trucizn pozwoli zminimalizować ryzyko zatrucia psa.

Jak dochodzi do zatrucia?

W zdecydowanej większości przypadków psy zatruwają się na skutek zaniedbania ze strony właściciela. Zatrucia celowe zdarzają się rzadko, najczęściej związane są z zatargami sąsiedzkimi lub chęcią usunięcia psa jako przeszkody przy włamaniu. Najczęściej zatrucia mają miejsce w domu, rzadziej zdarza się aby pies przyjął truciznę na spacerze bądź na terenie posesji. Zwykle trucizna dostaje się do organizmu zwierzęcia drogą pokarmową, zdecydowanie rzadziej przez skórę bądź drogi oddechowe. Na zatrucia bardziej narażone są osobniki młode, mające naturalną skłonność do gryzienia różnych przedmiotów, oraz psy wykazujące zwyczaj podejmowania pokarmu i nieczystości z ziemi.

Czym może zatruć się pies?

Do najczęściej zdarzających się należą zatrucia środkami ochrony roślin (głownie środkami do tępienia ślimaków i mrówek), trutkami na gryzonie, glikolem etylenowym (płyn do chłodnic) i lekami (podanymi celowo przez właściciela lub przyjętymi przez zwierzę samodzielnie) oraz środkami czystości. Rzadko zdarzają się zatrucia benzyną i innymi rozpuszczalnikami, alkoholem, roślinami trującymi lub ozdobnymi takimi jak difenbachia lub zimowit.

Jakie są objawy zatrucia?

Objawy i czas ich pojawienia się, uzależnione są od rodzaju przyjętej substancji. Najczęściej występują wymioty, biegunka, ślinienie,  apatia bądź pobudzenie, drgawki i utrata przytomności, zaburzenia rytmu serca i oddychania. W przypadku spożycia trutki na gryzonie bardzo częste jest występowanie krwawień i siniaków. W przypadku zatrucia paracetamolem charakterystyczna jest sinica błon śluzowych. Każde nagłe pogorszenie stanu zdrowia połączone z objawami ze strony układu pokarmowego powinno nasuwać podejrzenie zatrucia. Bardzo często zatrucie jest rozpoznawane na podstawie znalezionych resztek opakowań po lekach, środkach ochrony roślin, środkach czyszczących.

Co robić w wypadku zatrucia?

Przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i jak najszybciej dostarczyć psa do gabinetu. Należy w opanowany sposób poinformować o swoich podejrzeniach i spostrzeżeniach a odpowiadając na pytania nie zatajać żadnych informacji (szczególnie w wypadku samodzielnego podawania leków). Jeżeli znaleźliśmy pogryzione opakowanie lub resztki substancji którą pies mógł połknąć należy, zachowując ostrożność, zabrać je ze sobą. Podobnie treść wymiocin i kału może pomóc lekarzowi weterynarii w ustaleniu przyczyn zatrucia. Nie należy jednak tracić czasu na ich poszukiwanie , ale jak najszybciej dostarczyć psa do weterynarza. Jeżeli przypuszczamy, pies mógł ulec zatruciu poprzez skórę, poprzez narażenie na oprysk bądź kontakt z powierzchnia opryskaną trucizną, przed zawiezieniem do lekarza należy spłukać całego psa bieżącą, letnią, wodą. W ten sam sposób można usunąć resztki substancji z okolic pyska.

Jak zapobiegać zatruciom?

Wszelkie leki, środki ochrony roślin, trutki, środki czyszczące, samochodowe płyny eksploatacyjne (płyn do chłodnic, płyn hamulcowy) powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla psa. Trucizny stosowane w celu zwalczania owadów i gryzoni należy wykładać w miejscach niedostępnych dla psów a po zakończenia tępienia szkodników - usuwać. Nie wolno samodzielnie stosować u psów jakichkolwiek leków. Wiele substancji dostępnych bez recepty stanowi śmiertelne zagrożenie dla zwierząt z powodu odmiennego metabolizmu. Należy przy tym pamiętać, że powszechnie już stosowane zabezpieczenia opakowań leków w postaci trudno odkręcających się nakrętek są zabezpieczeniem przed dziećmi – nie chronią psów, ponieważ rozgryzają one takie opakowanie bez żadnych trudności. Ważne jest aby uświadomić sobie że zagrożeniem dla życia psa może być nawet proszek do zmywarki bądź butelka wybielacza do tkanin. Powinno się tępić nawyk zjadania przez psy z ziemi śmieci i nieczystości oraz obgryzania roślin. W przypadku zauważenia objawów nie wolno zwlekać z udaniem się po pomoc lekarską. Lepiej jest podjąć czynności takie jak płukanie żołądka bez potrzeby niż zaryzykować pozostawienie psa bez pomocy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu