Choroby psów

30.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Zapalenie trzustki jest jednym z częściej spotykanych schorzeń dotyczących narządów wewnętrznych. Jest to schorzenie o ostrym przebiegu, zagrażające życiu psa. Od jego szybkiego wykrycia zależy skuteczność zastosowanego leczenia.

Co to jest zapalenie trzustki i jak do niego dochodzi?

Trzustka jest organem odpowiedzialnym za produkcję enzymów trawiących białka, węglowodany i tłuszcze oraz insuliny regulującej poziom glukozy we krwi. Do zapalenia trzustki dochodzi w wyniku uwolnienia aktywnych form produkowanych przez nią enzymów wewnątrz narządu. Dochodzi wówczas do trawienia miąższu trzustki, co powoduje stan zapalny i objawy ogólne. Zapalenie trzustki jest chorobą mającą wpływ na cały organizm i zagrażającą życiu. Predysponowane do jej wystąpienia są psy dorosłe i starsze, teriery i psy otyłe. Stwierdzono również podwyższone ryzyko zachorowania u psów sterylizowanych i u sznaucerów miniaturowych. Choroba często pojawia się po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcze.

Jakie są objawy zapalenia trzustki?

W zależności od zaawansowania schorzenia zaobserwować można utratę apetytu, wymioty i posmutnienie. W zaawansowanej postaci dochodzi do intensywnych wymiotów i krwawej biegunki. Zwierzę odczuwa silny ból, co wiąże się z przyjęciem charakterystycznej postawy, w której głowa z przednimi kończynami znajdują się na ziemi a brzuch i kończyny miednicze są uniesione (tzw. „pozycja modlącego się muzułmanina”). W ostrym przebiegu schorzenia może wystąpić wstrząs, zapaść i zaburzenia krążenia przebiegające z utratą przytomności. Ważne jest, aby nie lekceważyć pierwszych objawów choroby.

Jak leczy się zapalenie trzustki?

Leczenie zapalenia trzustki polega na ustabilizowaniu stanu psa. Lekarz ordynuje odpowiednie leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne, adekwatne do stanu zwierzęcia. Konieczne jest wykonanie badań krwi oraz ultrasonografii jamy brzusznej. W początkowym okresie niezbędna jest całkowita głodówka. Wszystkie potrzebne zwierzęciu składniki odżywcze podawane są dożylnie poprzez kroplówkę. Po dwóch do pięciu dni zaczyna się wprowadzać pokarm zgodnie z zaleceniem lekarza. Konieczne jest zastosowanie diety ubogiej w tłuszcz i sól oraz rozłożenie karmienia na kilka posiłków dziennie. Zalecenia dietetyczne należy potraktować poważnie, w przeciwnym razie możliwy jest szybki nawrót choroby w ostrzejszej formie. Zapalenie trzustki w niektórych wypadkach kończy się śmiercią zwierzęcia, jeżeli pomoc nie została udzielona dostatecznie szybko. Możliwe są również groźne dla zdrowia powikłania, takie jak: zewnątrzwydzielnicza i wewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, cukrzyca, niewydolność nerek i zapalenie otrzewnej.

Jak zapobiegać wystąpieniu zapalenia trzustki?

Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu zapalenia trzustki jest dieta bogata w tłuszcz i otyłość. Pies nie powinien otrzymywać resztek ze stołu, a jego waga powinna być odpowiednia do wieku i wielkości. Szczególnie istotne jest stosowanie odpowiedniej diety w przypadku psów, u których stwierdzono w przeszłości zapalenie trzustki. Niskotłuszczowy pokarm jest w takim wypadku konieczny, aby uniknąć nawrotów choroby. Należy konsultować z lekarzem wszystkie przypadki utrzymujących się wymiotów i biegunek. Bolesność w obrębie jamy brzusznej sygnalizowana przyjmowaniem opisanej wcześniej charakterystycznej podstawy jest sygnałem, że należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Wcześnie podjęte leczenie gwarantuje szybkie wyleczenie oraz pozwala uniknąć groźnych dla psa powikłań.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu