Choroby psów

19.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Jest to stosunkowo często spotykane schorzenie o podłożu psychicznym. Uporczywe, obsesyjne żucie i lizanie łap prowadzi do powstawania sączących zmian. Choroba jest trudna do wyleczenia a terapia trwa często kilka miesięcy.

Jak powstaje zapalenie skóry z wylizywaniem kończyn?

Za przyczynę choroby uważa się zaburzenia psychiczne występujące u psów o pobudliwej psychice. Choroba najczęściej występuje u psów które nie mają zapewnionej odpowiedniej ilości zajęć i długo przebywają same. Często wylizywanie kończyn spotyka się u psów chorych, u których choroba przebiega z objawami bólowymi. Mechanizm powstawania nawyku jest przypuszczalnie następujący: Samouszkodzenie skóry wywołuje ból. Ból powoduje uwolnienie endorfin odpowiedzialnych za jego uśmierzanie i dobre samopoczucie. Pies uszkadzając skórę wywołuje u siebie dobre samopoczucie, co czyni leczenie tego schorzenia szczególnie uciążliwym. Ciągłe wylizywanie tego samego miejsca powoduje rozrost komórek skóry, powstawanie ziarniaków i owrzodzeń. Rany często ulegają zakażeniu.

Jak rozpoznać nawykowe wylizywanie kończyn u psa?

Charakterystyczne jest pojawianie się lub zaognianie zmiany po okresie nieobecności właściciela lub w sytuacji stresowej dla psa (na przykład po skarceniu lub wizycie u weterynarza). Często uzależnienie od wylizywania łapy jest tak silne, że wystarczy zostawić psa na kilka minut samego aby wylizał on sobie łapę „do krwi”. Zmiany na skórze zwykle zlokalizowane są na nadgarstkach, stawie skokowym, śródręczu i śródstopiu. Zazwyczaj występują pojedynczo, rzadziej zdarza się wylizywanie przez psa kilku miejsc na przemian. Wylizywane miejsce ma najczęściej typowy wygląd: jest pozbawione sierści, blade w środku a na obrzeżach widać przekrwioną obwódkę.

Jak leczy się zapalenie skóry z wylizywaniem kończyn?

Leczenie schorzenia jest trudne i czasochłonne. Psu należy zapewnić różnorodne zajęcia. Wskazane jest dużo ruchu i częste spacery. U psów chorujących na inne choroby należy dążyć do wyeliminowania bólu i dyskomfortu będących początkową przyczyną wylizywania łap. Konieczne jest uniemożliwienie psu dalszego wylizywania łap poprzez zakładanie kołnierza. Stosowanie kołnierza może być konieczne przez wiele miesięcy. Na poprawę sytuacji dobry wpływ ma kuracja przy użyciu środków antydepresyjnych. Właściwy lek i schemat terapii dobiera lekarz weterynarii, który powinien również kontrolować przebieg całego procesu leczenia nawyku wylizywania łap. Miejsce wylizywane przez psa opatruje się aby przyśpieszyć gojenie. Niekiedy konieczne jest wycięcie chorobowo zmienionej skóry.

Jak zapobiegać zapaleniu skóry z wylizywaniem kończyn?

Pierwszorzędne znaczenie ma niedopuszczenie do powstania nawyku wylizywania kończyn. Należy zapewnić psu odpowiednią porcję ruchu i zabawy aby nie nudził się podczas naszej nieobecności w domu. Duża ilość różnorodnych zabawek jest pomocna w odwróceniu uwagi psa od własnych łap. W razie zauważenia niepożądanych zachowań należy zakładać psu kołnierz za każdym razem kiedy nie widzimy co robi w danej chwili. Jednocześnie należy zwiększyć psu ilość i długość spacerów. Jeżeli nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ konieczne może być wdrożenie leczenia farmakologicznego.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu