Choroby psów

20.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Zdarza się że nasz pies po spacerze, kąpieli lub przewożeniu samochodem przy otwartych szybach ma zaczerwienione oczy, łzawi i pociera powieki łapami. Takie zachowanie może wskazywać na zapalenie spojówek. Podobne w objawach zapalenie rogówki może prowadzić do stanu grożącego utratą wzroku.

Co powoduje zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówki występuje u psów często. Dotyczy jednego lub obu oczu. Najczęściej jest to reakcja na uraz, ciało obce, pył, pyłki roślin, mocne światło słoneczne, dym, wiatr, chlorowaną lub morską wodę i wiele innych czynników. Czasami zapalenie spojówek jest objawem choroby ogólnej, na przykład nosówki. Bardzo często  pojawia się w wyniku nieprawidłowej budowy powiek. Entropium, ektropium, zawijające się do oka rzęsy, wypadanie trzeciej powieki i inne choroby powiek zazwyczaj powodują wystąpienie zapalenia spojówek. U młodych psów często przyczyną zapalenia spojówek jest grudkowe zapalenie trzeciej powieki.  U psów długowłosych, włosy tworzące grzywkę, porastające policzki i kufę mogą zawijać się i drażnić oko powodując wystąpienie schorzenia.

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Choroba objawia się obrzękiem – powieki są opuchnięte, często do tego stopnia że widoczna jest tylko wąska szpara. Oko jest zaczerwienione. Ponadto występuje wyciek, zazwyczaj przejrzysty, śluzowy lub ropny. Zwierzę mruga powiekami, potrząsa głową i pociera oczy łapami.

Jak postępować przy zapaleniu spojówek?

Zawsze należy udać się do lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie leczenie, zazwyczaj krople. Do czasu wizyty możemy przemyć oczy jałowym płynem fizjologicznym. Płyn ten kupimy w aptece. Dobrze jest mieć go w podręcznej „psiej” apteczce, gdyż często przydaje się np. do wypłukiwania drobinek piasku z oczu psa. Przemywanie oczu polega na odchyleniu powieki i nakropieniu dużej ilości płynu na gałkę oczną. Jeżeli zapalenie spojówek było spowodowane drobnymi zanieczyszczeniami to taki zabieg może spowodować ustąpienie objawów. Nawet gdyby tak się stało, wizyta u lekarza jest konieczna aby wykluczyć uszkodzenie powierzchni oka. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie kropli, należy je zakrapiać psu regularnie, przez cały zalecony okres. Nie należy samodzielnie odstawiać leku, nawet jeżeli objawy ustąpią. Zwierzę do czasu ustąpienia objawów powinno mieć założony kołnierz, aby zapobiec pocieraniu oczu łapami, co może zaostrzyć przebieg choroby.

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Zapobieganie sprowadza się do wykluczenia czynników mogących powodować schorzenie. Niedopuszczalne jest pozwalanie psu na wystawianie głowy na zewnątrz jadącego samochodu. Często zwierzę dostaje zapalenia spojówek po określonej czynności, np. kąpieli w jeziorze lub kopaniu w ziemi. Czasami zapalenie ma podłoże alergiczne. W takim wypadku może się okazać konieczne odczulanie psa.

Zapalenie spojówki a zapalenie rogówki
Podkreślić należy konieczność konsultowania z weterynarzem wszystkich przypadków bolesności oczu, łzawienia i obrzęku. Te niespecyficzne objawy powoduje również zapalenie rogówki, czyli przejrzystej warstwy znajdującej się z przodu oka. Zmiany zapalne w jej obrębie mogą powodować powstanie wrzodów rogówki lub jej zmętnienie. Nieleczone zapalenie spojówek może przejść w owrzodzenie rogówki, a to prowadzi do ślepoty. Z tego powodu nie należy lekceważyć objawów ze strony oczu, lecz skonsultować się z lekarzem, który oceni sytuację i podejmie stosowne leczenie.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu