Choroby psów

Zabieg chirurgiczny, fot. sxc.hu

23.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Niestety w życiu każdego właściciela czworonoga nadejdzie taka chwila, w której niezbędna będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Najczęściej są to operacje sterylizacji lub kastracji, ale nie tylko takie się zdarzają.

Przygotowanie do wszystkich zabiegów jest takie samo. Istnieje kilka ważnych zasad których należy przestrzegać, chodzi tu o bezpieczeństwo pupila i powodzenie zabiegu.

Badania przed zabiegiem

Aby nasz pupil mógł być poddany operacji niezbędne jest wykonanie podstawowych badań krwi. Jest to konieczne do określenia stanu zdrowia zwierzęcia. Czasami bowiem przy zaawansowanych chorobach nerek czy wątroby wprowadzenie czworonoga w narkozę okazuje się niemożliwe. Wtedy potrzebna jest terapia wspomagająca, która ma na celu ustabilizowanie stanu zdrowia psa. W zależności od przeprowadzanego zabiegu może być konieczność wykonania badań dodatkowych, takich jak usg czy zdjęcia rentgenowskie. Badania te nie są przeprowadzane po to, aby naciągnąć właściciela na dodatkowe koszty, mają na celu chronić zdrowie psa. Im więcej lekarz będzie wiedział o stanie zdrowia psa tym lepiej i sprawniej będzie mógł przeprowadzić zabieg.

Przygotowanie domu

Warto pomyśleć wcześniej o tym, co będzie nam niezbędne kiedy nasz pupil wróci do domu. Należy przygotować mu miękkie posłanie na podłodze. Nie wolno brać psa do łóżka po zabiegu, zwierzę podczas próby wstawania może zrobić sobie krzywdę. Niezbędne będą również podkłady higieniczne oraz przygotowana szmatka lub ręcznik. Zwierzę po zabiegu może nie trzymać moczu lub kału, takie są efekty uboczne niektórych znieczuleń. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność. Bardzo dobrze sprawdzają się termofory, które zwykle pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała zwierzęcia. Czworonogi różnie bowiem reagują przy wybudzaniu się z narkozy, niektóre mają dreszcze inne wyją bądź szczekają. Termofor także pomoże im łatwiej zasnąć i uspokoić się. Oczywiście nie może on być zbyt gorący, ma być ciepły.

Przed zabiegiem

Zwierzę powinno być przegłodzone, ostatni raz może zjeść 12 godzin przed zabiegiem. A najlepiej gdyby głodówka trwała 24 godziny. Jest to niezwykle ważne. Niestety niektórzy właściciele nie zdają sobie z tego sprawy. W czasie znieczulenia spowolnione zostają ruchy przewodu pokarmowego, spada tempo perystaltyki jelit. W takim stanie najlepiej jest, gdy przewód pokarmowy jest pusty. W przeciwnym razie podczas zabiegu zwierzę zacznie wymiotować, co doprowadzić może do zadławienia lub zachłyśnięcia. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia psa. Trzeba pamiętać – zwierzę przed zabiegiem ma być na czczo!

Do gabinetu weterynaryjnego należy przyjść na umówioną godzinę. Spóźnianie się może spowodować przesunięcie w czasie innych zabiegów. Jeśli z jakiś przyczyn trzeba odwołać zabieg, bądź przesunąć go w czasie to należy od razu poinformować o tym lekarza.

Warto pomyśleć wcześniej o przygotowaniu transportu dla pupila. Najlepiej żeby po zabiegu nie szedł do domu, lecz został zawieziony. Trzeba mieć ze sobą koc do przykrycia psa. Niezbędna jest także książeczka zdrowia psa oraz wszelkie wyniki przeprowadzonych badań. Jeśli coś nas niepokoi to należy o tym poinformować weterynarza. Czasem rzeczy mało istotne dla nas mogą okazać się ważne dla lekarza.

O czym trzeba pamiętać?

Przed zabiegiem lekarz powinien dostarczyć do podpisania i wypełnienia zgodę na zbieg, jest to wymóg prawny. Taki dokument zawiera dane właściciela oraz psa. Powinien tam być również umieszczony rodzaj wykonywanego zabiegu i rozpoznanie choroby. Kolejna ważną rzeczą jest przypilnowanie, aby wszystkie leki oraz podane preparaty zostały odnotowane w książeczce zdrowia psa. Warto tez upomnieć się o wydruk z opisem przeprowadzonego zabiegu. Takie dokumenty powinny być dostarczone właścicielowi, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dla zdrowia własnego pupila warto się o to upominać.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (7 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu