Choroby psów

18.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Wypadki wybicia żuchwy ze stawu nie zdarzają się często. Są zazwyczaj wynikiem urazów głowy. Może to być uraz jednostronny lub obustronny. Leczenie nie zawsze wymaga interwencji chirurgicznej, lecz zawsze musi być poddane ocenie lekarza weterynarii.

Jak dochodzi do wybicia?

Wybicie to zwichnięcie stawu żuchwowo-skroniowego. Do tego typu urazu dochodzi na skutek urazu, który powoduje przesunięcie się względem siebie powierzchni stawowych. W tym przypadku jest to wyrostek stawowy żuchwy i guzek stawowy kości skroniowej. Zdarza się to niezmiernie rzadko, gdyż staw ten jest chroniony przez grubą warstwę mięśni. Trzeba bardzo dużej siły, aby zwichnąć go. Nie występuje tutaj żadna predyspozycja rasowa, wiekowa czy płciowa. Wybicie żuchwy może przytrafić się psu w każdym wieku.

Objawy

Zwierzę ze zwichniętym stawem żuchwowo-skroniowym nie może zamknąć jamy ustnej. W zależności od rodzaju urazu żuchwa jest różne przemieszczona. Jeśli doszło do jednostronnego wybicia, żuchwa przesunie się w bok. Natomiast gdy uraz jest obustronny to żuchwa zostanie wysunięta do przodu. Przy takim urazie pies może nadmiernie się ślinić. Jedzenie i picie jest utrudnione, a nawet uniemożliwione. Nie wolno wtedy próbować na siłę karmić pupila. Pies najczęściej jest przestraszony zaistniałą sytuacją i może zachowywać się w odmienny sposób. Jedne zwierzęta wykazują posmutnienie i apatię, natomiast inne wręcz przeciwnie.

Diagnostyka

Jeśli zwichnięcie jest wynikiem urazu, na przykład wypadku samochodowego, to konieczne jest wykluczenie złamań sąsiadujących kości oraz innych ich urazów. Do tego celu należy wykonać zdjęcia rentgenowskie.

Repozycja stawu musi być wykonana w znieczuleniu, dlatego przed takim zabiegiem należy wykonać badania krwi, aby móc ocenić ryzyko znieczulenia.

Leczenie

Z reguły niepotrzebna jest interwencja chirurgiczna. Nastawienie stawu musi się jednak odbywać podczas znieczulenia. Potrzebny jest tu spokój i precyzja ruchów, a niestety pies nie poddany działaniu środków anestetycznych mógłby to skutecznie uniemożliwić. Czasami po takim zabiegu może wystąpić konieczność usztywnienia żuchwy. Wykonuje się to za pomocą bandaża, kagańca lub akrylowej protezy. W zależności od postępów wytwarzania się blizny usztywnienie utrzymuje się przez siedem do czternastu dni.

Czasami jednak występuje konieczność wykonania operacji. Zazwyczaj w tych przypadkach staw wymaga założenia materiałów chirurgicznych, które pozwolą na utrzymanie żuchwy we właściwej pozycji. Po takim zabiegu zwierzę musi prze okres około trzech tygodni otrzymywać jedynie mokry pokarm. Warto również wykonać zdjęcie rentgenowskie w celu oceny postępów leczenia.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu