Choroby psów

09.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest to stan, w którym zaburzona zostaje równowaga organizmu. Ma on wiele przyczyn, jednak zawsze powinien być traktowany jako stan bezpośredniego zagrożenia życia. Są trzy zasadnicze rodzaje wstrząsów: hipowolemiczny, kardiogenny i septyczny. Każdy z nich może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Niezbędna tu jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Wstrząs hipowolemiczny

Powstaje na skutek utraty płynów z organizmu. Rozwija się pod wpływem dużych krwotoków zewnętrznych lub wewnętrznych. Biegunki i wymioty również stają się przyczyną odwodnienia organizmu, a co za tym idzie rozwoju wstrząsu. Rozległe urazy oraz oparzenia także przyczyniają się to rozwoju tego schorzenia.

W wyniku utraty płynów dochodzi do zmniejszenia ilości krwi w organizmie i do zapadania się światła najmniejszych tętniczek włosowatych. Na skutek tego dochodzi do niedotlenienia i niedożywienia narządów wewnętrznych. Efektem tego są powstające objawy, do których zalicza się szybki oddech, bladość błon śluzowych, osłabienie, apatia, otępienie i niechęć do poruszania się.

Leczenie ma na celu przywrócenie właściwego ciśnienia krwi. Zwierzę musi zostać podłączone do kroplówki, nie wolno na siłę poić czy karmić zwierzęcia. Takie działanie może jedynie przyczynić się do pogorszenia stanu pupila. Interwencja lekarska jest tutaj niezbędna. Terapia zależy od czasu trwania zmian. Istnieje możliwość wystąpienia wielu powikłań, takich jak zaburzenia w krążeniu krwi, pracy serca czy innych narządów wewnętrznych.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu