Choroby psów

08.09.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Wrzody żołądka są stosunkowo rzadko występującym schorzeniem przewodu pokarmowego psów. Nieleczone wrzody żołądka mogą być przyczyną krwawień do przewodu pokarmowego i zagrażającego życiu zapalenia otrzewnej.

Czym jest wrzód żołądka?

Wrzody żołądka są miejscowymi ubytkami błony śluzowej pokrywającej żołądek. Tworzą się kiedy bariera ochronna, normalnie występująca w żołądku i chroniąca jego ścianę przed samostrawieniem, ulegnie uszkodzeniu. Dochodzi wówczas do rozpuszczenia błony śluzowej przez kwas solny i enzym (pepsynę), które są stale wydzielane przez gruczoły żołądka. W zaawansowanych przypadkach możliwa jest perforacja (przedziurawienie) ściany żołądka i dostanie się jego treści do jamy brzusznej. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia warstwy ochronnej jest stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych i zaburzenia w krążeniu. Niekiedy przyczyną są ciała obce, takie jak na przykład kości, lub wrodzone predyspozycje danego psa.

Jakie są objawy wrzodów żołądka u psa?

Nasilenie objawów uzależnione jest od ilości wrzodów i zaawansowania choroby. Kilka niewielkich nadżerek zazwyczaj nie wywołuje żadnych widocznych objawów. W przypadku kiedy wrzód ma większą średnicę a uszkodzenie ściany narządu sięga głębiej, pojawia się krwawienie do światła żołądka i ból. Widocznymi dla właściciela objawami są wymioty (często zawierające krew lub skrzepy) czarne, smoliste stolce i niechęć do jedzenia. Krwawiący wrzód żołądka może powodować wystąpienie niedokrwistości objawiającej się bladością błon śluzowych, szybkim męczeniem, apatią i dusznością. W skrajnych przypadkach dochodzi do perforacji ściany żołądka i zanieczyszczenia wnętrza jamy brzusznej treścią pokarmową. Wynikiem tego jest zapalenie otrzewnej które prowadzi do bardzo szybkiego pogorszenia stanu zdrowia psa, zaburzeń w krążeniu, silnego bólu i zapaści. Nieleczone zapalenie otrzewnej kończy się śmiercią zwierzęcia.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu