22.11.2010
autor: Agata Wieczorek
kategoria: Choroby psów
Wrzód rogówki jest poważnym schorzeniem oczu grożącym, w skrajnym wypadku utratą wzroku. Od szybkiego rozpoznania i podjęcia leczenia zależy pozbawione powikłań ustąpienie choroby.
Czym jest i jak powstaje wrzód rogówki?
Wrzód jest różnej głębokości ubytkiem nabłonka i/lub zrębu rogówki. Może on dotyczyć jedynie powierzchownej warstwy lub też przebijać rogówkę na wylot tworząc perforację. Podstawowym zagrożeniem związanym z obecnością owrzodzenia rogówki jest jej zmętnienie i utrata zdolności widzenia w danym oku. Choroba ponadto wiąże się z dużym bólem występującym u zwierzęcia. Przyczyny powstania wrzodu są różne. Często powoduje go istniejące wcześniej zapalenie spojówek, ciała obce, zakażenie bakteriami i zaburzenia wydzielania łez. U ras predysponowanych do chorób powiek (ektropium, entropium, wywijanie rzęs) wrzód rogówki powodowany jest zazwyczaj przez mechaniczne uszkodzenie powierzchni oka rzęsami lub włosami porastającymi pysk.
Jakie są objawy owrzodzenia rogówki?
Najczęściej z chorobą związana jest znaczna bolesność – pies zaciska powieki, mruga nimi i pociera oczy łapą. Występuje wypływ z oka, obrzęk powiek i światłowstręt. W zaawansowanych przypadkach pojawia się zaburzenie widzenia i zmętnienie. Ponieważ objawy te są niespecyficzne, nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości ze strony oczu. Leczenie jest tym łatwiejsze i skuteczniejsze, im wcześniej się je podejmie.
Jak leczy się wrzód rogówki?
Przy wcześnie zdiagnozowanym schorzeniu, kiedy owrzodzenie nie powoduje perforacji rogówki, zazwyczaj wystarczające jest stosowanie kropli i maści do oka i zabezpieczenie głowy kołnierzem, tak aby pies nie drapał oka łapami. W przypadku wrzodów sięgających głębiej konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego zabezpieczającego powierzchnię owrzodzenia. Przy właściwym leczeniu i braku powikłań dochodzi zazwyczaj do całkowitego wyleczenia.
Jak zapobiegać wystąpieniu owrzodzenia rogówki?
Poza wspomnianą wcześniej koniecznością konsultowania z lekarzem wszystkich nieprawidłowości w wyglądzie i funkcjonowaniu oczu psa, należy dbać o usuwanie potencjalnych przyczyn schorzenia, takich jak choroby powiek. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona korekcja wad w budowie powiek i umiejscowienia rzęs uniemożliwia uszkodzenie przez nie rogówki i rozwój choroby. Ponieważ wrzód rogówki jest częstym powikłaniem po stosowaniu kropli z glikokortykosterydami, nie należy stosować ich bez konsultacji z weterynarzem. Istotne jest również zwrócenie uwagi na owłosienie pyska psa – u ras brachycefalicznych i długowłosych możliwe jest drażnienie oka przez sierść. Przy wyborze szczeniąt należy uwzględnić dziedziczną skłonność niektórych ras (bokser, boston terier, welsh corgi cardigan, rottweiler) do występowania owrzodzenia rogówki.
Komentarze (0)
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu