Choroby psów

15.10.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Choroby psów

Włókniaki (fibroma) są łagodnymi nowotworami wywodzącymi się z tkanki łącznej. Często rosną do dużych rozmiarów. Ponieważ tkanka łączna występuje w całym organizmie, włókniaki mogą występować w obrębie całego ciała zwierzęcia.

Czym jest włókniak?

Włókniak jest rodzajem nowotworu utworzonego z tkanki łącznej. Lokalizacja jest różna – włókniaki mogą występować w całym organizmie psa. Najczęściej mają postać dużego, sprężystego guza o łagodnych krawędziach i sprawiają wrażenie „przesuwalności” podczas dotykania.

Są to twory rosnące powoli i nie dające przerzutów. Stosunkowo często spotyka się włókniaki narządów rozrodczych u suk: włókniaki macicy i pochwy. Rzadziej występują włókniaki jąder u psów, włókniaki mięśni i włókniaki powiek.

Czy włókniak jest groźny dla zdrowia psa?

Zdecydowana większość guzów tego typu nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia psa. Potencjalne niebezpieczeństwo występuje kiedy zmiana powoduje drażnienie okolicznych struktur, jak to ma miejsce przy włókniakach powiek. Możliwe jest również pośrednie niekorzystne oddziaływanie włókniaków pochwy i macicy poprzez stwarzanie warunków do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie tych narządów.

Jak leczy się włókniaki?

Pomimo nieinwazyjnego charakteru włókniaków, guzy te należy usuwać lub potwierdzać ich niezłośliwy charakter biopsją. Istnieje wiele groźnych, złośliwych nowotworów podobnych w wyglądzie do włókniaków. Leczenie polega na usunięciu włókniaka podczas zabiegu chirurgicznego. Istotne jest aby był on wykonany wcześnie, zanim zmiana osiągnie duże rozmiary. Usunięcie dużego guza wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia komplikacji takich jak zakażenie rany i opóźnione gojenie. Drobne włókniaki występujące na powiekach usuwa się poprzez wypalanie (kauteryzacja) lub wymrażanie (kriokauteryzacja). Usuwanie włókniaków macicy związane jest z usunięciem całego narządu. W przypadku starych suk, u których najczęściej występują włókniaki macicy, jest to zabieg korzystny również ze względu na wyeliminowanie ryzyka zachorowania na ropomacicze.

Jak zapobiegać występowaniu włókniaków?

Nie ma możliwości zapobiegania występowaniu włókniaków u psów. Są to nowotwory charakterystyczne dla psów starych. Większość włókniaków stwierdza się u zwierząt od dziesiątego do czternastego roku życia. Włókniaki macicy i pochwy są najczęściej występującymi zmianami onkologicznymi tych narządów. Są też jedną z głównych przyczyn wypływów z dróg rodnych u starszych suk. Ponieważ wygląd włókniaków jest niespecyficzny, należy konsultować z lekarzem weterynarii każdy guzek pojawiający się u psa. W przypadkach wątpliwych może on zdecydować o profilaktycznym wycięciu guza lub pobraniu materiału do badania histopatologicznego drogą biopsji zmiany. Poza wiekiem nie ma czynników predysponujących do wystąpienia włókniaków.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu