Choroby psów

09.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Utrata wzroku zdarza się u psów w wyniku urazów, chorób neurologicznych i chorób oczu. Aby wystąpiły poważne niedogodności w egzystencji zwierzęcia, musi dojść do całkowitej utraty widzenia w obu oczach. Psy, które widzą nawet w niewielkim stopniu, często radzą sobie na tyle dobrze, że właścicielowi może umknąć fakt częściowego oślepnięcia zwierzęcia.

Ślepy pies – to może się zdarzyć

Utrata wzroku jest sytuacją dotyczącą relatywnie dużej ilości zwierząt. Najczęściej problem dotyka psy starsze. Często ślepota jest efektem jaskry lub powikłaniem choroby ogólnoustrojowej (np. cukrzycy). W wypadku, kiedy utrata wzroku postępuje powoli i stopniowo, pies przyzwyczaja się do nowych warunków i uczy się korzystać z innych zmysłów. Nierzadko właściciel stwierdza, że jego pies jest ślepy w momencie przemeblowania mieszkania lub przeprowadzki, ponieważ zwierzę przyzwyczajone do stałego układu sprzętów w mieszkaniu zaczyna potykać się lub wpadać na meble.

Mój pies jest ślepy – co mam zrobić?

Powinniśmy ustalić czy ślepota jest nieodwracalna i czy nie jest objawem choroby zagrażającej psu (np. nowotwór mózgu). Stwierdzenie rodzaju ślepoty i tego czy jest nieodwracalna należy do lekarza weterynarii, z którym należy konsultować nasze wszelkie podejrzenia odnośnie zaburzeń widzenia naszego podopiecznego. Jeżeli diagnoza jest potwierdzona i wiemy już że nasz pies nie odzyska wzroku, musimy postarać się stworzyć mu jak najlepsze warunki życia w nowej sytuacji.

Po pierwsze należy unikać wszelkich zmian w bezpośrednim otoczeniu psa. Najlepiej powstrzymać się od jakichkolwiek przemeblowań, a jeśli jest to nieuniknione, przeprowadzać je stopniowo. Po zmianie układu mebli niewidomego psa należy powoli oprowadzić po mieszkaniu, tak aby zapoznał się z nowym rozplanowaniem sprzętów. Ponieważ ślepy pies korzysta z innych zmysłów w celu orientacji należy zadbać aby niepotrzebnie nie zakłócać mu odbioru bodźców przy pomocy węchu i słuchu. Każdy przedmiot ma swój charakterystyczny zapach, należy więc unikać stosowania mocno pachnących środków czyszczących bądź odświeżaczy powietrza. Podobnie głośna muzyka lub inne hałasy mogą zagłuszyć odbiór cichych odgłosów, które pomagają psu w orientacji, tym bardziej, że starsze psy poza utratą wzroku często cierpią na ubytek słuchu.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu