Choroby psów

04.11.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Jest to uraz, który powstaje zazwyczaj jako następstwo zerwania więzadła krzyżowego przedniego kolana. Dotyczy to przede wszystkim psów ras dużych i średnich. Leczenie jest wyłącznie chirurgiczne.

Przyczyny

Łąkotki zbudowane są z chrząstki. Ich zadanie polega na dopasowaniu powierzchni stawowych względem siebie. Występują w stawach niekontaktujących się, oznacza to, że powierzchnie kości nie pasują do siebie. Dlatego potrzebny jest element, który wyrówna te niezgodności. Do stawów tego typu zalicza się między innymi staw kolanowy.

Uszkodzenie tej struktury jest następstwem zerwania więzadła krzyżowego przedniego kolana. Ma to najczęściej miejsce na skutek urazu lub zwyrodnienia kości. Najbardziej narażone są psy dużych i średnich ras. Najczęściej takie problemy pojawiają się u psów około piątego roku życia. Rottweiler i labrador retriever to rasy, u których zerwania więzadła krzyżowego przedniego zdarzają się dość często poniżej czwartego roku życia. Dlatego u nich istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia łąkotek.

Zazwyczaj urazowi ulega jedynie łąkotka przyśrodkowa. Istnieje siedem typów rozerwania łąkotek. Jednak niezależnie od typu uszkodzenia jedyną metodą leczenia jest interwencja chirurgiczna.

Objawy

Głównym symptomem jest odgłos jaki słychać podczas poruszania się psa. Jest to coś w rodzaju klikania w stawie. W przypadku nieleczenia takiego urazu dochodzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Z upływem czasu trudności w poruszaniu się zwierzęcia będą się nasilać. Początkowo będą to jedynie sporadyczne napady kulawizny, które z biegiem czasu przerodzą się w poważne problemy z opieraniem się na chorej kończynie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu