Choroby psów

25.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów


Do rzadziej spotykanych urazów należy poparzenie (najczęściej w wyniku wejścia na rozgrzaną powierzchnię np. żar z ogniska) i podrażnienia spowodowane przez substancje chemiczne. Poparzenia zazwyczaj dotyczą  reszty łapy, gdyż opuszka, pokryta zrogowaciałym naskórkiem, jest bardziej odporna na wysoką temperaturę niż wierzchnia powierzchnia palców. Bardzo kłopotliwym dla właściciela przypadkiem, jest zabrudzenie łap psa asfaltem, smołą lub farbą używaną do malowania pasów na jezdni. Zdarzenie takie nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia psa pod warunkiem usunięcia substancji.

Jak postępować w przypadku urazu opuszki?

Jeżeli mamy do czynienia ze skaleczeniem lub rozcięciem opuszki, psa należy zaprowadzić do lekarza który oczyści ranę i założy szwy. Niekiedy konieczne jest zatamowanie krwawienia bezpośrednio po urazie. Dokonujemy tego poprzez uciśnięcie opuszki i prowizoryczne zawinięcie na przykład koszulką, własną skarpetką lub innym nadającym się przedmiotem. W przypadku ropnia lub kłosa wbitego w opuszkę również konieczna jest wizyta u lekarza i oczyszczenie rany.

Urazy i podrażnienia spowodowane śniegiem i solą zazwyczaj nie wymagają pomocy lekarskiej. Łapy po spacerze należy umyć w ciepłej wodzie i dokładnie obejrzeć. Jeżeli skóra pomiędzy palcami jest zaczerwieniona i podrażniona, można przemyć ją roztworem rivanolu. W razie gdyby pojawiły się sączące zmiany lub bolesność, należy udać się do weterynarza. Włosy pomiędzy palcami należy skracać (nie wycinać!) jeżeli przyczepia się do nich śnieg. Opuszki przed spacerem trzeba posmarować wazeliną lub tłustym kremem. Gdyby naszemu psu zdarzyło się ubrudzić smołą lub asfaltem to przydatna będzie zwykła margaryna. Nakładamy ją obficie na łapy i po rozmasowaniu wycieramy papierowym ręcznikiem. Jeżeli taki zabieg okaże się nieskuteczny pozostaje dokładne wystrzyżenie sierści i przecieranie zabrudzonych miejsc tamponem z gazy nasączonym benzyną ekstrakcyjną. Benzyna ekstrakcyjna pomoże nam również usunąć farbę którą malowane jest oznakowanie poziome ulic.

Poza uszkodzeniami opuszek spowodowanymi urazami zdarza się samoistne pękanie opuszek spowodowane nadmiernym, nieprawidłowym rogowaceniem skóry. Zjawisko takie jest objawem niektórych chorób. Jeżeli zauważymy u swojego psa pękające opuszki (szczególnie jeżeli ma to miejsce na wszystkich łapach) powinniśmy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu