Choroby psów

25.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Urazy opuszek są bardzo często występującym urazem u psów. Najczęstsze są zranienia szkłem i innymi ostrymi przedmiotami. Stosunkowo często zdarzają się również uszkodzenia związane z kłosami traw, lodem i śniegiem.

Opuszki łap są tą częścią łapy, na której opiera się cały ciężar ciała zwierzęcia. Pokryte są warstwą zrogowaciałego naskórka który czyni je mocnymi i odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Pod skórą opuszek znajduje się tkanka łączna i dobrze rozwinięta sieć naczyń krwionośnych. Opuszki są bardzo mocno ukrwione co sprawia że w razie urazu silnie krwawią.

Najczęstsze urazy opuszek

Najczęstszym uszkodzeniem opuszki jest rana cięta spowodowana zranieniem szkłem lub innym ostrym przedmiotem. Przecięcie opuszki częściej występuje u ras średnich i dużych, przy czym pod względem ilości nieznacznie przeważają urazy zlokalizowane na przednich kończynach. Łączy się ono najczęściej z silnym krwawieniem. W przypadku tego typu urazów istnieje niebezpieczeństwo urazu ścięgien i nerwów, szczególnie jeżeli zranieniu uległa opuszka palcowa. Uraz ścięgien możemy podejrzewać kiedy przecięciu opuszki towarzyszy nienaturalna pozycja palca.

Rzadziej zdarzają się rany kłute opuszek powodowane przez ostro zakończone przedmioty takie jak gwoździe lub kawałki drutu. Zazwyczaj nie niosą one ze sobą większego zagrożenia i często nie są zauważane przez właścicieli. Niekiedy rana taka potrafi doprowadzić do powstania ropnia, co objawia się niechęcią psa do chodzenia, bolesnością, obrzękiem i podwyższoną temperaturą opuszki. Do powstania ropnia mogą również doprowadzić kłosy traw; mają one tendencje do wbijania się w skórę pomiędzy palcami lub w bok opuszki. Dzięki swojej budowie „zakleszczają” się w ranie i przy ruchu zwierzęcia wbijają się coraz głębiej. Rana powodowana przez taki kłos ropieje, tworzy się przetoka (czyli kanał łączący miejsce, w którym znajduje się kłos z powierzchnią skóry).

Zimą urazy opuszek powoduje lód, śnieg i sól używana do posypywania ulic. Lód może przeciąć opuszkę podobnie jak szkło. Śnieg zbierający się pomiędzy palcami może spowodować uszkodzenie skóry palców i boków opuszek. Sól powoduje stan zapalny i podrażnienie skóry pomiędzy palcami i pękanie opuszek. Psy często wylizują miejsca objęte zapaleniem, doprowadzając do maceracji skóry i infekcji bakteryjnej.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu