Choroby psów

18.10.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Tłuszczaki są często występującymi guzami spotykanymi u psów. Z reguły są niegroźne, a ich leczenie jest w pełni skuteczne.

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak jest nowotworem łagodnym powstającym z tkanki tłuszczowej. Z reguły tworzy się pod skórą. Najczęstszym miejscem lokalizacji guza jest tułów psa, szczególnie okolica brzucha. Bardzo często spotyka się je u starszych suk. Tłuszczak jest guzem przesuwalnym, niezwiązanym z głębiej położonymi tkankami. Może występować pojedynczo lub w skupiskach. Zazwyczaj ma regularny, owalny kształt i jest dosyć spoisty w dotyku. Zdarzają się guzy naciekające, czyli o nieregularnych brzegach związanych z okoliczną tkanką. Tłuszczaki mogą osiągać znaczne rozmiary.

Czy tłuszczaki stanowią zagrożenie dla psa?

Łagodne guzy wywodzące się z tkanki tłuszczowej są w przeważającej większości niegroźne dla psa. Nie dają przerzutów. Niekiedy zdarza się, iż tłuszczak rozrasta się do bardzo dużych rozmiarów i powoduje dyskomfort psa. Zlokalizowany w pobliżu kończyn może utrudniać poruszanie się. Wśród tłuszczaków zdarzają się guzy naciekające okoliczne tkanki, które częściej powodują dyskomfort u psa. Możliwe jest również występowanie guzów podobnych do tłuszczaków, które są złośliwe, jak na przykład tłuszczakomięsak. Dlatego każdą zmianę lub guzek jaki zaobserwujemy u swojego psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który oceni rodzaj guza i przedstawi możliwości leczenia.

Jak leczy się tłuszczaki?

Tłuszczaki usuwa się chirurgicznie. Pomimo, że są to guzy łagodne, należy je usuwać, szczególnie jeżeli powodują dyskomfort psa. Usunięty guz powinien być przesłany do specjalistycznej pracowni anatomii patologicznej gdzie zostanie poddany badaniu histopatologicznemu w celu potwierdzenia łagodnego charakteru zmiany. Usunięcie tłuszczaka często pociąga za sobą (z powodu dużych rozmiarów do jakich dorastają te guzy) powstanie wolnej przestrzeni pod skórą. Lekarz wykonujący zabieg może zadecydować o założeniu drenu w miejsce wycięcia guza aby zapobiec gromadzeniu się płynu wypełniającego wolną przestrzeń. W takim wypadku należy uważać na to aby zwierzę nie uszkodziło drenu, oraz chronić go przed zanieczyszczeniem do czasu usunięcia. Pewne trudności w leczeniu operacyjnym sprawiają tłuszczaki naciekające. Mają one tendencję do odrastania w krótkim czasie po zabiegu. Z tego powodu po zdjęciu szwów i zagojeniu rany powinno się starannie obserwować miejsce po guzie, aby w razie wznowy móc szybko usunąć nowotwór.

Jak zapobiegać powstawaniu tłuszczaków?

Nie ma możliwości zapobieżenia powstaniu tłuszczaka. Rola opiekuna zwierzęcia ogranicza się do obserwowania i konsultowania z lekarzem weterynarii wszystkich zauważonych u psa guzków i zgrubień skóry. Należy również pamiętać, iż nowotwór ten potrafi osiągnąć znaczne rozmiary, więc im wcześniej zostanie usunięty, tym szybciej i sprawniej będzie przebiegać rekonwalescencja po zabiegu


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (9 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu